Літературна студія

імені Максима Рильського

В Інституті філології КНУ діє літературна студія імені Максима Рильського. Вона щомісяця, крім сесійних січня та червня, збирає любителів поезії – не тільки філологів, але й представників інших факультетів. Ядро студії утворюють молоді письменники, що навчаються на спеціальності «Літературна творчість». Форми роботи: індивідуальне обговорення творів того чи іншого автора, колективні творчі звіти (за традицією, вересневе засідання становить собою знайомство з «новобранцями» -літераторами, а в жовтні першокурсникам представляють свої поетичні здобутки старшокурсники), поетичні турніри, мистецькі дебати.

Студія має поважні традиції. Її витоки можна вбачати ще в поетичних студентських ініціативах 30-х років (зокрема, студію вів поет А.Кацнельсон). У 60-х її активність вибухнула з новою творчою силою, вона носила ім’я поета Василя Чумака (скорочено і значуще студію називали «СіЧ»). Серед вихованців 70-х років варто назвати хоча б потужну творчу постать лауреата Шевченківської премії Василя Герасим’юка. Незважаючи на всі суспільні катаклізми, нові таланти не перестають з’являтися із надр студії.

З 1996 року керівництво студією здійснює викладач кафедри теорії літератури, компаративістики і літературної творчості професор Наталія Костенко. Серед вихованців студії є вже члени Національної Спілки письменників, зрілі, сформовані учасники нинішнього літературного процесу в Україні. З них можна назвати Олександра Стусенка, Олесю Мамчич, В’ячеслава Левицького, Вікторію Афанасьєву. У сучасному середовищі (особливо молодому, особливо творчому) довіра до правил, авторитетів, нормативів не є абсолютною; але з боку керівників і немає тенденції до «повчання», заданого форматування творів молодих авторів, літератори всебічно виявляють свободу пошуку. Студенти самі виказують ініціативу, вчаться обговорювати твори інших, помічати власні позитиви й хиби. Засідання студії проходять у творчій, дружній, доброзичливій атмосфері.

Літературна студія ім. М.Рильського часто запрошує для виступів письменників, митців. Зі студентами зустрічалися лауреати Шевченківської премії – поети Дмитро Іванов, Петро Перебийніс, Василь Герасим’юк; публіцист, колишній політв’язень Василь Овсієнко, письменники Богдан Жолдак, Петро Засенко, Павло Вольвач, Василь Довжик, Микола Сом, Віктор Баранов, багато інших літераторів та журналістів. Вони діляться секретами майстерності, допомагають порадами, передають багатий життєвий досвід.

Студійці беруть активну участь у мистецьких акціях. Традиційною є участь літстудії в заходах, присвячених пам’яті Максима Рильського – «Голосіївська осінь» (щовересня) та на березневе святкування річниці народження поета. Заходи проводяться у Будинку-музеї Максима Рильського. Виступають літератори на студентських інститутських урочистостях, наприклад, з нагоди визначних ювілеїв. Щороку в травні проводиться поетичний конкурс «Жива троянда». Переможці нагороджуються грошовими та книжковими призами. По можливості організовується публікація творів студійців. З 2005 року виходить щорічний альманах студентської творчості «Сполучник» (на сьогодні вийшло шість випусків). Він поширюється в провідні бібліотеки України, випуски №№ 3-6 – представлені в Інтернеті.

Образно кажучи вслід за класиком, чиє ім’я носить студія, студійці поєднують «красиве і корисне», творчість і навчання. «Троянди й виноград» супроводжують їх по дорозі у велике життя. Молоді активно шукають себе, власну творчу, наукову, життєву мету, в чому їм, серед іншого, допомагає й наша студія.

Із доробку студійців (pdf-файл, 118 Kb).