Центр кримськотатарської мови і літератури

 

 

Центр кримськотатарської мови і літератури Київського національного університету імені Тараса Шевченка створено на виконання наказу ректора університету та за сприяння Турецького агентства зі співробітництва та координації (ТІКА) Кабінету Міністрів Турецької Республіки з метою вдосконалення системи підготовки філологів з кримськотатарської мови, покращення умов для науково-методичної роботи викладачів кримськотатарської секції, створення умов для самостійного вивчення кримськотатарської мови і літератури студентами університету та інших вузів України.

Основною метою діяльності Центру є популяризація кримськотатарської мови, літератури, мистецтва, етнографії та фольклору.

Освітня, науково-дослідна, культурно-просвітницька, господарська та інша діяльність Центру здійснюється відповідно до Закону України «Про освіту», Статуту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, затвердженого Указом Президента України від 24.07.2015 р. № 802, Положення про Центр кримськотатарської мови та літератури Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. ЗУ «Про вищу освіту» (від 01.07.2014, №1556-VII) та інших нормативно - правових актів.

Основні завдання, права та обов’язки  Центру:

  • організація заходів, пов’язаних з навчально-методичною роботою викладачів;
  • підтримка та проведення наукових досліджень з кримськотатарської мови, літератури, історії та культури кримськотатарського народу в Україні;
  • організація лекцій, зустрічей, симпозіумів, конференцій, літніх шкіл та інших заходів, що передбачають збереження і поширення знань про кримськотатарську культуру серед широкої громадськості, здійснення виховної роботи, спрямованої на утвердження загальнолюдських цінностей, гуманістичного світогляду та патріотичних переконань.
  • підвищення рівня знань з кримськотатарської мови, допомога студентам у самостійному вивченні та вдосконаленні кримськотатарської мови;
  • надання можливості користування літературним, аудіо та відео фондами Центру всім користувачам Інституту філології та інших підрозділів університету;
  • здійснення міжнародного співробітництва за узгодженням з Управлінням міжнародних зв’язків Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

При Центрі кримськотатарської мови і літератури працює бібліотека, у якій представлені рідкісні екземпляри наукових та колекційних журналів.

 

Заходи кримськотатарської тематики до створення Центру проводилися кафедрою тюркології

29 вересня 2016 р. в актовій залі Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбувся урочистий концерт з нагоди проведення Дня першокурсника,  в якому взяли участь студенти першого курсу кримськотатарської мови і літератури які продемонстрували національний танок.

 

 

17 вересня 2016 р. – Студенти 2 курсу спеціальності «Кримськотатарська мова і література» Інституту філології Київського національного університетуімені Тараса Шевченка,  взяли участь у презентації книги Володимира Тимчука «Бахчисарай 2021» у Львівському академічному театрі ім. Леся Курбаса.

15 вересня 2016 р.  – святкування релігійного свята кримських татар «Къурбан байрам» за ініціативи викладачів кафедри тюркології.

01 вересня 2016 р. Голова Меджлісу кримськотатарського народу Р.А.Чубаров взяв участь в урочистій посвяті студентів-першокурсників Інституту філології, яка відбулася в актовому залі Червоного корпусу Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Рефат Абдурахманович привітав студентів спеціальності «Кримськотатарська мова і література, англійська мова», зазначивши, що кафедра тюркології Інституту філології вже втретє успішно здійснює набір на цю спеціальність, що свідчить про престижність цієї спеціальності, її актуальність та незрівнянну роботу викладачів кафедри тюркології Інституту філології. 

31 серпня  2016 р. в Центрі кримськотатарської мови і літератури відбулася зустріч з першокурсниками,  на якій кафедра тюркології познайомилася з юними студентами і проінформувала їх щодо навчання.

30 травня 2016 р. в Центрі кримськотатарської мови і літератури відбулася зустріч з дослідницею зі Сполучених Штатів Америки Гретою Юлінг, яка приїхала вивчати антропологічні особливості кримських татар.

18 травня 2016 р. проведено заходи до Дня пам’яті жертв депортації. На площі біля пам’ятника Шевченку студенти організували флешмоб. Вони вишикувалися у формі герба кримськотатарського народу, тримали карту «Історичної топоніміки Криму»  та портрети кримці. Після цього студенти  кримськотатарської філології урочисто підняли прапор кримських татар біля головного навчального корпусу університету.

17 травня 2016 р. в Інституті філології КНУ імені Тараса Шевченка відбулася виставка світлин кримських татар, які стали жертвами депортації.  Виставку відкрила кримськотатарська поетеса Ельвіра Амір-Алі-Капніст, яка декламувала вірші кримськотатарською мовою.

15 квітня 2016 р. на кафедрі тюркології Інституту філології пройшов показ фільму «Корінні народи України». Показ стрічки організував керівник проекту Вельдар Шукурджиєв та експерт по питанням корінних народів Інституту демократії Пилипа Орлика Наталя Беліцер. Фільм, над яким працювала творча група інформаційного агентства «Голос Криму» за експертної підтримки Наталії Беліцер та Юлії Тищенко, знятий в рамках проекту «Українська миротворча школа» за фінансової підтримки Посольства Великобританії в Україні.

8 квітня 2016 р. на кафедрі тюркології відбуласялекція асистента кафедри тюркології Емірамзаєвої Афізе Сеїтмустафаївни на тему «Основи традиційної кримськотатарської вишивки». Викладач розказала студентам та гостям лекції про характер історичного розвитку кримськотатарської вишивки.

26 березня 2016р. було відзначено свято Новруз, під час якого студенти кримськотатарських груп виступали з доповідями про це свято. Кримськотатарська співачка Ліля Булгакова, яка вразила гостей класичною, незрівнянною манерою виконання народних кримськотатарських пісень. На святі виступив відомий аккордіоніст, лауреат численних міжнародних конкурсів Джеміль Комурджи. Класичний кримськотатарський танок гості побачили у виконанні Діани Емінової та студентів 1-го курсу кримськотатарської групи спеціальності «Кримськотатарська мова та література».

22 березня 2016 р. в Інституті філології на кафедрі тюркології пройшли літературні читання з нагоди 140–річчя від дня народження Зії Гьокальпа та 165–річчя від дня народження Ісмаїла Гаспринського. В.о.завідувача кафедри тюркології доц. Покровська І.Л.  відкрила цей захід, зачитала свою доповідь та надала слово викладачу кримськотатарської мови, етнічній кримській татарці Емірамзаєвій Афізе, яка ознайомила студентів з життям і творчістю свого видатного земляка – Ісмаїла Гаспринського.

18 березня 2016 р. в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція відомого турецького науковця проф., д.філол.н. Мехмеда Ольмеза«Талат Текін та його внесок у сучасну тюркологію».Захід проводився спільно з Інститутом сходознавства ім. А.Ю. Кримського НАН України та за підтримки Офісу з питань культури та інформації Посольства Туреччини в Україні. Вступне слово взяв Директор Інституту сходознавства ім. А.Ю. Кримського НАН України О.В. Богомолов, привітавши гостей, представив аудиторії доповідача – викладача університету «Йилдиз Текнік» (м. Стамбул), Голову лексикографічної комісії Турецького Лінгвістичного Товариства проф., д.філол.н. Мехмеда Ольмеза.

22 лютого 2016 р. народний депутат України, Голова Меджлісу кримськотатарського народу, Президент Всесвітнього Конгресу кримських татар Рефат Чубаров на запрошення керівництва Київського Національного університету імені Тараса Шевченка взяв участь у офіційному відкритті Міжнародної наукової конференції, присвяченої Дню рідної мови на базі Інституту філології та відвідав Центр кримськотатарської мови та літератури. Візит відбувся в рамках святкування Міжнародного Дня рідної мови, який відзначається у світі 21 лютого. 

9 грудня 2015 р. кафедра тюркології  організувала зустріч із Володимиром Тимчуком, в особі якого поєднується лірична натура поета і твердий характер офіцера Збройних сил України, під час якої було презентовано мистецький проект «Бахчисарай 2021». До збірки увійшли поезії та переклади, як Володимира Тимчука, так і кримськотатарських поеток: Майє Сафет і Сеяре Кокче. Також під обкладинкою книги знайшли місце картини чотирьох художників: двох львівських і двох кримськотатарських.

22 травня 2015 р. нагородження переможців та учасників мовно-літературного конкурсу на найкращий твір, що проводився серед учнів 10-11-х класів СЗО та спеціалізованих шкіл України на тему "Трагічна доля кримськотатарського народу" та "Стамбул – квітка на перехресті цивілізацій". Кафедрою тюркології проводився відбір кращих творів, які було надруковано окремими збірками «Стамбул – квітка на перехресті цивілізацій» та «Трагічна доля кримськотатарського народу»  за сприяння Турецького агентства зі співробітництва та координації (ТІКА) Кабінету Міністрів Турецької Рспубліки. Учасники та переможці отримали цінні подарунки, сертифікати та збірочки з власними надрукованими творами.

18 травня 2015 р. студенти кафедри тюркології під керівництвом Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка підняли прапор кримськотатарського народу на щоглі біля Червоного корпусу в ознаменування вшанування 71-річниці депортації кримських татар. У церемонії взяли участь: заступник Міністра освіти та науки України Максим Стріха, ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Леонід Губерський, проректори Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а також викладачі та студенти Інституту філології.

7 травня 2015 р. відзначення національного кримськотатарського свята Хидирлєзу Турецькому центрі інформації та досліджень. Студенти та викладачі кримськотатарської групи організували маленьке свято Хидирлєз, домашня і тепла атмосфера якого приємно здивувала всіх, хто прийшов на це дійство.

10-19 грудня 2014 р. презентація рекордної мапи «Україна разом» на кафедрі тюркології Інституту філології. У рамках презентації викладачі та студенти кафедри тюркології вишивали Київ та Київську область та АР Крим на мапі-рекордсмені.

13 листопада 2014 р. викладачі кафедри тюркології організували зустріч з відомим кримськотатарським художником, Заслуженим художником України Мамутом Чурлу, який прочитав лекцію на тему традиційного кримськотатарського мистецтва студентам першого курсу кримськотатарської групи.

31 жовтня 2014 р. в Національному центрі народної культури "Музей Івана Гончара" відбулося феєричне й видовищне завершення Тижня тюркських мов, що проходив у Інституті філології з 27 по 31 жовтня. У програмі вечора був майстер-клас "Тюркські кухні" (приготування традиційних турецьких, кримськотатарських, гагаузьких та азербайджанських страв). Вели майстер-клас викладачі кафедри тюркології Інституту філології Ірина Прушковська, Афізе Емірамзаєва, Тудора Арнаут, Заміна Алієва. Після того відбулися святковий фуршет "Тюркські ласощі", благодійний ярмарок виробів ручної роботи й святковий концерт.

27 жовтня 2014 р. в Актовій залі Інституту філології пройшов урочистий концерт з нагоди відкриття Тижня тюркських мов. У заході взяли участь представники кримськотатарської організації ТАМГА (відомий кераміст Рустем Скібін), хореограф Кримськотатарського народного танцю Ельнара Абдуллаєва, Ленара Османова (відома кримськотатарська співачка),  Ленмар (відомий кримськотатарський співак). 

31 жовтня 2014 р. було проведено Тиждень тюркських мов, у рамках якого відбулися такі заходи:

16 жовтня 2014 р.відбулася зустріч студентів спеціальності «Кримськотатарська мова і література та переклад» з представниками молодіжної німецької делегації в рамках проекту «Захист прав людини: кримські татари». Голова делегації, професор Інституту кавказько-татарсько-туркменських студій (Магдебург, Німеччина) містер Хоттоп Ріке провів презентацію діяльності свого Інституту перед студентами кафедри тюркології. Відбувся діалог між іноземними студентами та студентами кримськотатарської групи кафедри тюркології, присвячений проблемам переселенців та збереженню в таких умовах власної культури та мови.

1 вересня 2014 р.зустріч з  Головою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим та урочиста посвята студентів 1-го курсу кримськотатарської групи. Студентам було вручено залікові книжки та студентські квитки, а також настановні поради пролунали від проректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимира Бугрова та голови фонду «Майдан закордонних справ» Богдана Яременко.

 

 

Контакти

Директор Центру – к.філол.н., доц. Покровська Ірина Леонідівна

Контактна особа – Емірамзаєва Саніє Сейтмустафаївна

Електронна пошта:  kafedraturkologii@gmail.com

Центр розташовано за адресою: бульвар Шевченка, 14, ауд. 58.