Національні та релігійні свята кримськотатарського народу

Національні свята

Навре́з (крим. Navrez, від перс. نو / now (ноу) – новий, روز / ruz (руз) – день‎) — свято початку нового року в іранських, деяких тюркських та деяких кавказьких народів, що були колись під владою Перської імперії. Свято відзначається 2021 чи 22 березня, тобто в день весняного рівнодення. Коріння Наврезу йде від традицій Зороастризму, тому свято також називають зороастрійським Новим роком.

Безпосередньо за день до Наврезу жінки печуть усілякі солодощі, готують кобете (листковий м'ясний пиріг) і бурму. Невід'ємним атрибутом свята також є суп із курки з локшиною, вважається доброю прикметою, якщо локшина «втече» з каструлі: значить рік буде врожайним.

Дервіза. У кримськихтатар є особливе осіннє свято – Дервіза. 22 вересня, у день осіннього рівнодення, відзначається свято кримських татар Дервіза. Зазвичай це свято осені та врожаю відзначають на природі, поблизу джерела та святого місця – Азізу. Під час святкування проводяться конкурси співаків, танцюристів, поетів, знавців частівок, організовуються змагання з національної боротьби куреш. Обов’язково проходять ярмарки. Свято Дервіза завжди закінчується виконанням «Хорану» – танцю що символізує єднання народу в досягненні спільної мети.

Хидирле́з (крим. Hıdırlez, Къыдырлезгаг. Hederlez, ayYorgi, ayYorgiазерб. Xıdır İlyas, Xıdır Nəbi) — головне весняне свято кримських татар. Свято весни, свято посіву. Святкують щорічно першої п'ятниці травня. Цей день пов'язаний з багатьма традиціями та обрядами. Прибирання оселі, випікання національних страв. Національні пісні, танці, спортивні змагання, стрибки через багаття, ворожба.

Важливий звичай на Хидирлез — ворожіння традиційними хлібцями калакай, спеченими заздалегідь. За повір'ям калакай передбачає майбутній врожай. Якщо калакай падає лицевим боком вверх — буде врожай, якщо ж тильною стороною, то цьогоріч варто чекати неврожаю.Відзначають велелюдними зібранням з національними піснями та танцями. Влаштовуються спортивні змагання, боротьба. Сусіди частують один одного домашньою випічкою. Запускають голубів у синє небо. Найбільші зібрання відбуваються в Бахчисараї — історичній столиці народу.

На завершення свята танцюють національний танок Хоран.

Релігійні свята

Ораза Байрам – (араб. عيد الفطر‎, Ід уль-Фітр)Свято у мусульманських народів. Початком посту є перший день молодика у місяці Рамазан (Рамадан) і дотримуються посту протягом 30 днів.  Поряд із дотриманням посту іслам приписує мусульманам чинити добрі справи, нагодувати голодного, запросити до себе в дім хоча б одну людину, що дотримується посту, й увечері нагодувати її вечерею. І не обов'язково вечеря має бути пишна, а гостей багато. Досить нагодувати бодай одного. А якщо господар бідний, вистачить лише подати гостеві води. Господині ще за чотири дні до свята починають ретельно прибирати оселю, чистять худобу, прибирають дворові приміщення. У цих приготуваннях беруть участь усі члени сім'ї. У ці ж дні впорядковують могили близьких. Дітям заздалегідь шиють або купують новий одяг, взуття. Готують національні страви, печуть солодощі. Усі зготовлені вдома страви та солодощі діти розносять сусідам, відбувається взаємний обмін святковими стравами. Цей стародавній звичай означає — «щоб у домі завжди був запахїжі.

Курбан байрам – це одне з найголовніших свят для мусульман. Воно починається на десятий день місяця підназвою зу-ль-хідджа і святкують його впродовж чотирьох днів. У ці дні всі заможні мусульмани ріжуть козу, вівцю, верблюда або бика, залежно від фінансової можливості. Це м’ясо вони роздають бідним, самотнім людям похилого віку, сиротам. Під час Курбан-Байраму відвідують могили предків, роблять візити до друзів з подарунками. Організовують святкову трапезу.