Діяльність кафедри

Упродовж останніх десяти років кафедра успішно працює в розробці наукових проектів за темами «Мовне забезпечення ринкових перетворень в Україні та створення на цій основі електронних та багатомовних друкованих словників» (1997 – 2000), «Європейські мови та культури в контексті глобалізації світових процесів» (2001 – 2005); «Розвиток і взаємодія мов та літератур в умовах глобалізації» (підтема кафедри «Концептуальні картини світу романських та германських мов у контексті сучасного перекладознавства» (2006 - 2010). Провідними напрямами наукових досліджень є лінгвістика на межі XXІ ст., соціодискурсивні, психодискурсивні, фонографічні та графематичні особливості французької мови, психологія та методика викладання іноземної мови у вищій школі та інші. У навчальний процес впроваджено нові нормативні курси для студентів та розроблено низку нових спецкурсів для магістрів-філологів. Застосовуються новітні методики викладання французької мови за сучасними підручниками, створеними науковцями кафедри.

Кафедра підтримує тісні міжнародні зв'язки з Національним центром наукових досліджень (Франція, Париж), Асоціацією інформації та досліджень орфографії та систем письма (Франція, Париж), Університетом імені Поля Валері (Франція, Монпельє ІII), Університетом Сорбонна (Париж III, Париж IV, Париж ХІІІ), Університетом Люм'єр (Франція, Ліон).

На базі кафедри французької філології було організовано та проведено цикл конференцій, присвячених річницям від дня народження професора О.О. Андрієвської:

 • Конференція «Традиції філологічних досліджень і сучасний стан романістики» (присвячена 100-річчю від дня народження проф. О.О. Андрієвської), Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра французької філології, 4-5 травня 2000 року
 • Міжнародна конференція пам’яті професора О.О. Андрієвської (присвячена 110-річчю з дня народження), Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра французької філології, 15 жовтня 2010 року

Традиційним з 1997 р. стало для кафедри урочисте святкування Міжнародного дня Франкофонії. За минулий період було проведено міжнародні колоквіуми та круглі столи за участю Послів та представників дипломатичного корпусу франкомовних країн (Алжиру, Бельгії, Канади, Лівану, Молдови, Марокко, Румунії, Франції, Швейцарії) на теми: «Франкофонні цінності в Україні», 19 березня 2010 р., «Майбутнє Франкофонії в Україні», 18 березня 2011 р.

Кафедра французької філології разом з Посольством Канади в Україні є організатором Міжнародного конкурсу художнього перекладу, що проводиться з 2006 р. для учнів середніх шкіл та студентів. Конкурси стали справжньою майстернею для випробування перекладацьких талантів та вшановуванням творчості канадських франкомовних поетів: Філіпа Нелігана (2006 р.), Гектора де Сен-Дені Гарно (2008 р.), Алена Гранбуа (2009 р.), Нере Бошмена (2010 р.), Жіля Віньо (2011 р.).

За підтримки Посольства Франції в Україні та Французького культурного центру кафедра регулярно проводить для студентів і викладачів Інституту філології та університету зустрічі та конференції з видатними лінгвістами, французькими письменниками та діячами французької культури. За останні п’ять років перед університетською аудиторію виступали мовознавці Ален Ре і Клод Ажеж, письменники - Ірен Френ, Режін де Форж, Гастон-Поль Еффа, Жан Теле, Бернар Вербер, Тьєрі Есс, Вероніка Овальде, Філіп Лабро.

На базі кафедри французької філології проводяться франко-українські науково-методичні семінари з питань модернізації та оптимізації процесу викладання французької мови у вищій школі:

 1. Всеукраїнський методико-практичний семінар «Оновлення навчальних курсів та програм з підготовки викладачів французької мови», за участю представників Посольства Франції в Україні, викладачів з Франції п. Спрінгера та пані Ювер та представників 15 українських вищих навчальних закладів (13-14 травня 2010 р.);
 2. Методико-практичний семінар «Методика викладання країнознавства у вищий та середній школі», організованого за сприяння Посольства Франції в Україні та Асоціації викладачів французької мови України, за участю французького викладача пана Бельблє (4-5 листопада 2010 р.);
 3. Науково-практичний семінар “L’innovation pédagogique en questions”, організованого за сприяння Посольства Франції в Україні за участю французького викладача Центру CAVILAM пана Буарона (Київ, 26 травня 2011 р.);
 4. Всеукраїнський методико-практичний семінар «Оновлення навчальних курсів та програм з підготовки викладачів французької мови», за участю представників Посольства Франції в Україні, викладачів з Франції пана Бурде та пана Мейера та представників 18 українських вищих навчальних закладів України (30-31 травня 2011 р.);
 5. Методико-практичний семінар «La démarche de projet dans un département de formation initiale de formation des professeurs de français», організованого за сприяння Посольства Франції в Україні та Асоціації викладачів французької мови України, за участю пана Івера та докторантки Університету РЕН ІІ пані Вільпу (15 грудня 2011 р.).

Викладачі кафедри проводять активну громадську роботу з популяризації французької мови в Україні та запровадження новітніх методик викладання. Завдяки ініціативі завідувача кафедри Крючкова Г.Г. у 1990 р. було створено Асоціацію викладачів французької мови України (АВФМУ), яку він очолював з 1990-1994 рр. Наступні роки Президентами АВФМУ були також викладачі кафедри – Сваткова Т.Д. (1994-2002 рр.), Федченко О.Д. (2002-2010 рр.), Гейко Т.М (2010 р.- по т. ч.). Участь у міжнародних семінарах, конгресах МФВФМ6. Протягом останніх десяти років викладачі кафедри брали участь та виступали з доповідями на міжнародних форумах:

 • Х конгрес Міжнародної федерації викладачів французької мови (Париж, липень 2000 р.): Крючков Г.Г., Бурбело В.Б., Соломарська О.О., Сваткова Т.Д., Федченко О.Д., Гейко Т.М.;
 • ХІ конгрес Міжнародної федерації викладачів французької мови (Атланта, 19-23 липня 2004 р.): Крючков Г.Г., Соломарська О.О., Сваткова Т.Д., Федченко О.Д., Гейко Т.М.;
 • І Європейський Конгрес викладачів французької мови (Відень, 2 – 5 листопада 2006 р.);
 • ХІІ конгрес Міжнародної федерації викладачів французької мови (Квебек, 21-25 липня 2008 р.): Сваткова Т.Д., Федченко О.Д., Гейко Т.М.
 • ІІ Європейський Конгрес викладачів французької мови (Прага, 8-11 вересня 2011 р.): Гейко Т.М., Бурмістенко Т.В.;

Кафедра французької філології тісно співпрацює з Посольством Франції в Україні із прийняття іспитів на здобуття французьких дипломів DELF-DALF. До складу франко-української комісії входять викладачі кафедри: Гейко Т.М., Калініна-Шамрай В.Р., Соболєва О.В., Угрин Т.В.


Докладну інформацію (rar-файл, 24 Кв) про Міжнародну наукову конференцію пам’яті професора О.О. Андрієвської можна завантажити тут.

Звіт про роботу конференції (pdf-файл, 135 Кв) знаходиться тут.