Історія та сьогодення кафедри

Кафедра тюркології була заснована в 1995 р., виокремившись з кафедри східної філології факультету романо-германської філології. У 2000 р. кафедрою тюркології було здійснено набір студентів на спеціальність «Узбецька мова і література», а в 2002 р. – на спеціальність «Азербайджанська мова і література». Нині випускники кафедри працюють на дипломатичних посадах, викладачами у провідних університетах України, виконують представницькі місії за кордоном.

Головне завдання кафедри – провідного тюркологічного науково-освітянського осередку в Україні – підготовка висококваліфікованих викладачів і перекладачів з тюркських мов. Навчальний процес на кафедрі тюркології забезпечують переважно викладачі з науковими ступенями та званнями (доц. Алієва З.К., доц. Арнаут Ф.І., доц. Підвойний В.М., доц. Покровська І.Л., доц. Прушковська І.В., к.філол.н., асист. Телешун К.О., к. філол. н., асист. Михайлова Є.В. та ін.).

У 2014 р. успішно було здійснено перший набір студентів на нову спеціальність «Кримськотатарська мова і література та переклад».

Викладачами кафедри написані перші в історії українського сходознавства словники та навчальні посібники з тюркських мов, зроблено переклади художньої літератури, зокрема: Є. В. Михайлова «Українсько-турецький тематичний словник» (К., 2010), І. Л. Покровська «Ділова турецька мова» (К., 2009), Ф. І. Арнаут «Кобзар. Вибране» (К., 2009), І. В. Прушковська «Історія турецької літератури (ХVIII ст.) (К., 2009), Т. В. .Нікітюк, І. В. Прушковська «Комунікативна граматика турецької мови» (К., 2012), І. Л. Покровська «Турецька мова» (К., 2013), «Україна – Туреччина: бібліографічний довідник» (укладач В. М. Підвойний) (К., 2013), «Троянда запах дарувала, а солов’ї – свій спів» (переклад турецької поезії за ред. І. Л. Покровської) (К., 2013).

Наукова діяльність кафедри охоплює широкий діапазон актуальних проблем української тюркології: мовні та літературні зв’язки України з тюркомовними країнами і народами, специфіка лексики, фразеології, морфології та синтаксису тюркських мов, становлення різних галузей тюркського мовознавства, методика викладання тюркських мов україномовній аудиторії.

Кафедра тюркології підтримує активні наукові контакти з тюркологічними осередками університетів Азербайджану, Казахстану, Німеччини, Турецької Республіки (Адана, Анкара, Ескішехір, Ерзурум, Карс Самсун, Стамбул).

При кафедрі тюркології  функціонує “Турецький центр інформації та досліджень”, на базі якого працює розмовний клуб, здійснюється показ  популярних турецьких фільмів, проводяться симпозіуми та круглі столи з найактуальніших проблем сучасної тюркології, фотовиставки, майстер-класи турецької кухні. Традиційними для діяльності Турецького центру інформації та досліджень є літературні читання й поетичні вечори, присвячені вивченню творчості турецьких письменників та поетів, зустрічі з літераторами.

У березні 2014 р. за підтримки Турецького агентства зі співробітництва та координації (ТІКА) в Інституті філології було відкрито кабінети турецької мови та літератури.