Історія та сьогодення кафедри

 

Кафедру тюркології було створено згідно з ухвалою Вченої ради Київського національного університету мені Тараса Шевченка 31 травня 1995 р. на базі новоствореного відділення сходознавства Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Тюркські мови – це сім'я споріднених мов, широко поширених в Азії та Східній Європі. Область поширення тюркських мов простягається від басейну річки Колима (північний схід Росії) на південний захід до східного узбережжя Середземного моря. Загальне число мовців – більше ніж 167,4 млн осіб. В Україні тюркські народи представлені такими народами як: гагаузи, караїми, кримські татари, кримчаки, уруми, а також азербайджанці, турки-месхетинці, казахи, узбеки, туркмени та ін.  

Актуальність вивчення тюркських мов щороку динамічно збільшується, що зумовлено факторами економіки і зовнішньої політики Турецької Республіки, Азербайджану та активним розвитком на політичній арені інших країн тюркського світу.

Щороку здійснюється успішний набір на освітню програму «Турецька мова і література та переклад, англійська мова», що зумовлено динамічним розвитком дипломатичних та економічних стосунків між Україною і Турецькою Республікою.

У 2000 році кафедрою тюркології було здійснено набір студентів за спеціальністю «Узбецька мова і література». У 2002 році – було зараховано студентів за спеціальністю «Азербайджанська мова і література». У 2014 році –відкрито нову спеціальність «Кримськотатарська мова і література», а  у 2016 році – здійснено набір студентів на освітню програму «Гагаузька мова і література».

Кваліфікований викладацький склад забезпечує високий рівень завдяки використанню сучасних методів викладання, сучасного мультимедійного обладнання та професійної дидактичної основи. Завдяки своєму інтелектуальному потенціалу кафедра тюркології активно співпрацює з провідними державним організаціями України, посольствами тюркських країн в Україні, місцевими органами влади та культурними закладами, сектором приватного бізнесу та провідними українськими і турецькими бізнесменами.

Наукова діяльність кафедри охоплює широкий діапазон актуальних проблем сучасної тюркології: мовні та літературні зв’язки України з тюркомовними країнами і народами, специфіка етнокультурної лексики, фразеології, морфології та синтаксису тюркських мов, становлення різних галузей тюркського мовознавства, методика викладання тюркських мов україномовній аудиторії.

Викладачами кафедри написані перші в історії української тюркології словники та навчальні посібники з тюркських мов, здійснено переклади художньої літератури, зокрема:  І. Л. Покровська «Ділова турецька мова» (К., 2009), І. В. Прушковська «Історія турецької літератури (ХVIII ст.) (К., 2009), Т. В. Нікітюк, І. В. Прушковська «Комунікативна граматика турецької мови» (К., 2012), І. Л. Покровська «Турецька мова» (К., 2013), «Троянда запах дарувала, а солов’ї – свій спів» (переклад турецької поезії за ред. І. Л. Покровської)  (К., 2013), Ф. І. Арнаут «Відомі українські класики Тарас Шевченко та Леся Українка гагаузькою мовою. Для Учнів 5-11 класів. Навчальний посібник для загальноосвітніх закладів з українською мовою навчання» (К., 2011), навчальні матеріали до курсу «Лексикологія турецької мови», а також монографії І.В. Прушковська «Незамкненість канону: поетика турецької драматургії» (К., 2015), І.Л. Покровська «Діалектика релігійного і світського в турецькому мовно-культурному просторі» (К., 2016) тощо.

Навчальний процес на кафедрі тюркології забезпечують переважно викладачі з науковими ступенями та званнями. Очолює  кафедру доктор філологічних наук,  доцент  І.Л. Покровська. У складі кафедри 16 викладачів, серед яких  2 доктори філологічних  наук, 5 кандидатів філологічних наук, 1 кандидат педагогічних наук, 4 доцентів, а також 2 іноземних викладачів, які наполегливо працюють над удосконаленням навчального процесу, оптимізацією навчальних програм і впровадженням прогресивних методик викладання тюркських мов відповідно до найсучасніших здобутків світової тюркології.  Переважна більшість викладачів кафедри пройшла довгострокове стажування за кордоном у провідних вищих навчальних закладах тих країн,  мову яких вони  викладають.  На кафедрі навчаються також 2 аспірантів, які працюють над дисертаціями з тюркських мов і літератур.

У рамках підписаних між Київським національним університетом імені Тараса Шевченка й університетами Турецької Республіки угод студенти проходять семестрове мовне стажування за кошти приймаючої сторони у вищих навчальних закладах Анкари, Ескішехіру, Стамбулу, Киркларелі, Самсуну, а також у країнах Європи (в рамках програм міжнародного стажування «Мевляна», «Еразмус+», стажування в TÖMER, двосторонніх угод  тощо), завдяки чому студенти кафедри тюркології стають кращими кандидатами на престижні посади під час працевлаштування.

Кафедра тюркології підтримує активні наукові контакти з тюркологічними осередками університетів Азербайджану, Угорщини, Турецької Республіки (Анкара,  Ескішехір,   Ерзурум,  Карс, Киркларелі, Самсун,  Стамбул тощо).

Протягом року кафедра тюркології проводить низку культурно-освітніх заходів, міжнародних науково-практичних конференцій, які спрямовані на розвиток наукового потенціалу студентів, їхнього творчого потенціалу, привчає до відповідальності, що є запорукою успішного майбутнього студентів кафедри тюркології.

Щороку на базі кафедри тюркології проходить феєричний фестиваль під назвою «Тиждень тюркських мов і культур», у рамках якого кожен студент може реалізувати  свій творчий потенціал, продемонструвати свій талант, взявши участь у підготовці та організацій свята. Тиждень тюркських мов не має аналогів і є найбільшим святом тюркських культур  в Україні, що привертає до нього увагу багатьох провідних теле- і радіокомпаній, представників державних та приватних установ, які пов’язані з тюркською культурою. 

При кафедрі тюркології  функціонують два центри: “Турецький центр інформації та досліджень”, де зібрано унікальну бібліотеку тюркознавчої літератури турецькою, іншими тюркськими, а також українською і англійською мовами, а також “Центр кримськотатарської мови і літератури”. На базі центрів працюють розмовні клуби, здійснюється показ популярних турецьких  фільмів та  перекладених кримськотатарською мовою фільмів, проводяться симпозіуми та круглі столи з найактуальніших проблем сучасної тюркології, фотовиставки, майстер-класи турецької, кримськотатарської, гагаузької  кухонь.

Традиційними для діяльності Турецького центру інформації та досліджень і Центру кримськотатарської мови і літератури є літературні читання й поетичні вечори, присвячені вивченню творчості турецьких і великих тюркських письменників та поетів, зустрічі з літераторами.

Кафедру тюркології активно підтримують посольства тюркських країн, а також державні і громадські організації східних країн, мови яких вивчаються  студентами кафедри. Зокрема, за підтримки Турецького агентства зі співробітництва та координації при Кабінеті Міністрів Турецької Республіки в Україні (ТІКА) в Інституті філології було відремонтовано і технічно оснащено кабінети турецької мови та літератури, Центри, а також надсучасні лабораторії, оснащені передовим технічним забезпеченням та програмами для здійснення різноманітних типів перекладів.

Головне завдання кафедри тюркології як провідного тюркологічного науково-освітянського осередку в Україні – це підготовка висококваліфікованих викладачів, перекладачів і науковців з тюркських мов і літератур.

...

м. Київ, бул. Тараса Шевченка,14, к. 20

Тел.: +38 (044) 239-31-57

E-mail: kafedraturkologii@gmail.com

Ми у соціальних мережах:

https://vk.com/kafedraturkologii

https://www.facebook.com/groups/1700043580239643/