Гнатюк Мирослава Михайлівна

Доктор філологічних наук, професор кафедри історії української літератури, теорії літератури та літературної творчості

Дата і місце народження: 25.03.1957, с. Мшанець Зборівського р-ну Тернопільської обл.

У 1981 році з відзнакою закінчила філологічний факультет Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка.

Кандидат філологічних наук (1986 р., дисертація «Творча історія «червоноградського циклу» Івана Сенченка як вияв ідейно-художньої еволюції письменника»), доктор філологічних наук (2007 р., дисертація «Текстологічні проблеми творчості Юрія Яновського: теоретичний аспект»).

Працювала молодшим редактором редакції літератури, мови, педагогіки, народної освіти і бібліографії Головної редакції УРЕ (тепер – Українська енциклопедія ім. М.П.Бажана), науковим співробітником відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України, доцентом кафедри методики викладання мов і літератур Київського міжрегіонального інституту удосконалення вчителів ім. Б.Грінченка, старшим науковим співробітником науково-дослідної частини Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Нагороди, досягнення:

• Почесна грамота Міністерства освіти України за плідну роботу з організації діяльності Малої академії наук України, вагомий внесок у формування юної наукової зміни (1996 р.);
  • Почесна грамота Міністерства освіти України за велику науково-методичну роботу (1997 р.);
  • Почесна грамота Міністерства освіти України за активну участь у науково-методичному забезпеченні філологічного напрямку Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України (1998 р.);
  • Грамота Головного управління освіти Київської міської державної адміністрації за сумлінну працю, особистий внесок у справу фахового удосконалення вчителів (2001 р.).
  • Лауреат міжнародної літературної премії імені Івана Кошелівця (2011 р.).
  • Премія імені академіка Г.О.Костюка у галузі літературознавства (2012 р.).

Наукові інтереси: теорія та історія літератури, текстологія, психологія творчості, літературне джерелознавство та евристика, епістолографія.

Викладає курси:

• Генетична текстологія.
  • Історія українського літературознавства.
  • Експериментальна проза ХХ - початку ХХІ ст.
  • Письменницький епістолярій: художнє та інформаційне поле.
  • Текстологія.
  • Літературне джерелознавство та евристика.
  • Література висока, елітарна, кіч.
  • Авангард і постмодернізм: проблеми ідентифікації.

Основні публікації:

Наукові монографії:

1. Над текстами Івана Сенченка. – К.: Наукова думка, 1989. – 110 с.
  2. Роман і біографія. «Людолови» З.П.Тулуб. - К.: Наукова думка - Ленвіт, 1994. - 80 с.
  3. Юрій Яновський: текст і авантекст. – К., Ніжин: «Вид-во «Аспект-Поліграф», 2006. – 328 с.

Навчальні посібники:

1. Текстологічні студії. – К.: ВПК «Експрес-поліграф», 2011. – 156 с.

Автор понад 100 наукових статей, у т. ч.:

1. Національна онтологія як текст: Тарас Шевченко і Василь Стус // Наукові записки ТНПУ імені В.Гнатюка // Літературознавство: Зб. наук. праць з нагоди 60-річчя доктора філол. наук, проф. Миколи Ткачука. – Тернопіль: ТНПУ, 2009. – Вип. 27. – С.242 – 251.
  2. Генетична критика і текстологія: діалогізм дискурсивних практик // Літературознавчі студії: Зб. наук. праць. – Вип. 26. – К.: ВПЦ “Київський університет”, 2010. – С.52 – 55.
  3. Історико-літературна текстологія: когнітивний аспект // Філологічні семінари: Що таке історія літератури? – К.: Логос, 2010. – С.85 – 93.
  4. Спасове яблуко Емми Андієвської // Кур’єр Кривбасу. – 2011. - № 256 – 257 (березень-квітень). – С. 3 – 12.
  5. Під знаком вічності: феноменологія слова Михайлини Коцюбинської і Василя Стуса// Соборність. – 2011. – № 1-2. – С.176 – 188.
  6. Націєтвірна домінанта художнього мислення Володимира Самійленка // Наукові записки ТНПУ імені В.Гнатюка //Літературознавство. – Вип. 34. – Тернопіль: ТНПУ, 2012. – С. 3 – 11.
  7. Інтертекстологія як метод літературознавчого дослідження// Теорія літератури: концепції, інтерпретації: Зб. наук. праць. – К.: Логос, 2012. – С. 56 – 69.
  8. Література спадщина В. Винниченка в рецепції українських текстологів// Літературознавчі студії: Зб. наук. праць. – Вип. 32. – К.: ВПЦ “Київський університет”, 2012. – С.51 – 60.
  9. Текстологія – базова філологічна дисципліна // Слово і час. – 2013. – № 8. – С.32 – 45.