Черниш Тетяна Олександрівна

Доктор філологічних наук, професор кафедри слов’янської філології .

Дата та місце народження: 2.ІІІ 1953, смт Буча Київської обл.

У 1971 р. вступила на слов’янське відділення філологічного факультету Київського державного (тепер національного) університету ім. Тараса .Шевченка.

З 1976 по 1987 р. працювала в Інституті мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України (1976-1979 ст. лаборант, 1979-1987 мол. наук. співробітник відділу загального і слов’янського мовознавства).

У 1986 р. захистила кандидатську дисертацію “Етимологічні гнізда коренів з вихідним значенням горіння у слов’янських мовах (псл. *gor-/žar-, *žeg-/žig-, *ре1-/рa1-)”.

З 1987 працює в Київському національному університеті ім. Т.Шевченка (1987-1989 асистент, 1989-1994 старший викладач, 1994-2000 доцент кафедри слов’янської філології, з 2000-2005 доцент кафедри полоністики, з 2005 професор цієї кафедри).

У 2003 р. захистила докторську дисертацію “Компаративно-типологічне дослідження слов’янської лексики в контексті етимологічних гнізд із близькозначними коренями (псл. *pek-, *vir-/vor-, *kyp-/kvap-/kop-)”.

У 1994 р. отримала вчене звання доцента кафедри слов’янської філології, 2011 р. отримала вчене звання професора кафедри полоністики.

Викладає:

• теоретичну граматику,
  • діалектологію та історію польської мови,
  • порівняльно-історичну граматику слов’янських мов
  • історичну граматику польської мови,
  • країнознавство Польщі,
  • спецкурси “Теоретичні проблеми слов’янського мовознавства”,
  • “Порівняльно-історичне вивчення лексики слов’янських мов”,
  • “Історія українського слов’янознавства”,
  • “Польська мова в лінгвокогнітивному висвітленні”,
  • “Ареальна диференціація польської мови” та ін.

Автор понад 180 праць із порівняльно-історичної лексикології та етимології слов’ян. мов, лінгвістичної полоністики, лінгводидактики польської мови.

Учасник численних міжнародних наукових форумів, у тому числі ХІІ, ХІІІ, XIVі XV Міжнародних з’їздів славістів, член Комісії з етимології при Міжнародному комітеті славістів. Була членом Товариства українських учених польського походження, є членом Міжнародного товариства викладачів польської мови «Брістоль» та Спілки вчителів польської мови м. Києва. Працює в галузі художнього перекладу.

Нагороди: Премія президента НАН України за цикл робіт “Проблеми розвитку слов’янської лексики” (1984), орден Республіки Польща “За заслуги перед польською культурою” (2000), Кавалерський хрест «Ордену заслуг перед Польською Республікою» (2012).

Основні публікації - див. у Додатках