Конференція "Туркмено-українські культурні взаємини"

Посольство Туркменістану в Україні разом з кафедрою тюркології Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка 15 квітня 2014 року організували Міжнародну науково-практичну конференцію «ТУРКМЕНО-УКРАЇНСЬКІ КУЛЬТУРНІ ВЗАЄМИНИ», присвячену святкуванню 290-річчя великого туркменського поета і мислителя Махтумкулі Фраги.

Вступне слово від імені ректора Шевченківського університету виголосив перший проректор Олег Закусило. Від імені туркменської громади виступив Надзвичайний та Повноважний посол Туркменістану в Україні Аманмурадов Нурберди Аманмурадович, який подякував керівництву Університету за допомогу в організації. Пан Посол зазначив, що 2014 рік для українців є роком Тараса Шевченка, а для туркменів – Махтумкулі Фраги: «Фраги є основоположником туркменської культури. Він створив безсмертні твори, завдяки яким пізнаємо дух предків і намагаємося осягнути дуалістичність буття. Його творчість опирається на здобутки минулого і разом з тим творить сучасність. Тому не дивно, що поезія Махтумкулі суголосна з сьогоднішніми українськими сподіваннями, адже вона проповідує мир, єдність та велич людських цінностей. Своїми гуманістичними ідеями та філософською масштабністю загалом Фраги виходить за рамки національного поета. Він, як і Шевченко, є генієм усього людства».

Про потужність людської думки та «космічність» людини у поезіях туркменського письменника розповів український громадський діяч, журналіст і політик, поет, перекладач, сценарист, член Спілки письменників України Павло Мовчан, який до ювілею Махтумкулі Фраги опублікував переклади його поезій українською мовою.

З філологічними розвідками про творчість та життєпис туркменського мислителя виступили Людмила Грицик, завідувач кафедри теорії літератури, компаративістики і літературної творчості, доктор філологічних наук, професор; Ірина Покровська, в.о. завідувача кафедри тюркології, кандидат філологічних наук, доцент; доценти-тюркологи Федора Арнаут, Ірина Прушковська та Заміна Кирим-кизи Алієва, а також студенти, які вивчають туркменську культуру.

Від дипломатичного корпусу в Україні виступили посли різних країн, зокрема Афганістану, Білорусі, Ірану, Китаю, Туреччини, Арменії, Азербайджану, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Таджикистану, Узбекистану та Пакистану.

Олександра Касьянова,
фото: Валерій Попов