Хидрелез (тюркологи відсвяткували кримськотатарське свято)

7 травня 2015 року у Турецькому центрі інформації та досліджень студенти та викладачі кримськотатарської групи організували маленьке свято Хидрелєз, домашня і тепла атмосфера якого приємно здивувала всіх, хто прийшов на це дійство.

Хидирлез – це національне кримськотатарське свято. Воно також відоме як свято землеробства. Перед цим святом проводиться прибирання будинку і готуються найсмачніші національні страви, наприклад, кобете, калакан, сари-бурма. Після того, як проходить вечірній намаз, найповажніший житель села повинен розпалити вогнище, через яке спочатку стрибає сам, а за ним починають стрибати всі інші чоловіки, юнаки і хлопчики. Коли полум'я стихає – стрибають жінки.

Ініціатором знайомства наших студентів зі східними традиціями святкування Хидрелєзу виступила Афізе Сеїтмустафаївна, викладач кримськотатарської мови. «У нашій родині першопочатково печуть «калакай» (калакай – традиційний хліб, який печуть на свято кримські татари). Потім розстеляють рушник і відпускають калакай котитися по землі. Якщо калакай падає на землю до гори дригом – то рік буде не дуже позитивним, але якщо калакай падає рівненько – то рік буде позитивним і врожайним. До речі, ми ніколи не святкували свята лише своєю родиною вдома – ми завжди відзначаємо гуртом з родичами батьків. Часто наші свята проходили як масові гуляння під відкритим небом, де ми співали, танцювали й їли різноманітні пригощання. Усі наші свята завжди супроводжував «кюреш» (кюреш– різновид боротьби)», – розповідає Афізе Ханим .

Федора Іванівна Арнаут теж не оминула увагою свято Хидрелєз і досить цікаво розповіла про традиційні обряди у кочових племен: «Це свято кочівників, яке символізує перехід від весни до літа. У кочових племен існує цікава традиція, такий собі ритуал, який відбувається у дні Хидрелєзу. Кочовики готували стадо до випасання на нових луках і для цього обирали старшого та наймолодшого баранчика у стаді баранчика або цапа і вішали йому на шию дзвіночок. Так пастухи під час перегону великого стада худоби могли визначити де перебуває початок стада, а де кінець. Потім стадо переганяли на нове поле, де і самі люди влаштовували народне гуляння».
Студенти підготували власні доповіді про свято Хидрелєз та приготували смаколики до чаю. Свято пройшло хоч і не масштабно, проте дуже позитивно, тепло і якось по-домашньому.

Hidrelez Bayramı kutlu olsun!!!