Це перший у світі музей мов і мовознавства з унікальним, відпрацьованим тут методом синоптичного викладання. Історія музею розпочинається з перших експонатів, що були зібрані в колекцію фонозаписів у 1950-і рр. завідувачем кафедри загального мовознавства та класичної філології Київського державного університету імені Тараса Шевченка А.Білецьким.
У 1970-х рр. керівник діалектологічної експедиції К.Тищенко значно розширив і перезаписав колекцію свого вчителя, організувавши згодом щорічні виставки цих фондів. Офіційно музей як окремий структурний підрозділ відкрили в 1992 р. З того часу його очолює д.філол.н., проф. кафедри мов і літератур Близького та Середнього Сходу К.Тищенко.
Лінгвістичний навчальний музей органiзований у такий спосiб, що його експонати вiдображають знання про мови свiту і лiнгвiстику з її численними науковими звершеннями i здобутками, упорядковані й систематизованi К.Тищенком на єдинiй метатеоретичнiй основi.
Тут вiдвiдувач може ознайомитися зi зразками усного мовлення понад 100 мов свiту та плакатами зі збільшеними письмовими уривками записаних на магнiтоплiвку текстiв. У музеї можна почути й побачити тексти мов поширених i рiдкiсних, навiть релiктових, таких як баскська, валлiйська, фризька, каталонська, окремі мови Iндiї, Океанiї, Америки та Африки.