Центр створено у 2008 р. Основною метою діяльності підрозділу є популяризація арабської мови, літератури та культури в Україні, сприяння у вивченні арабської мови та літератури, збагачення знань фахівців-арабістів про історію, культуру, мистецтво арабських країн, забезпечення навчальною, художньою, інформаційною літературою і періодикою студентів, аспірантів та викладачів Університету тощо.
Центр сприяє розвиткові міжнародного співробітництва Інституту філології. Так, із 2012 р. спільно з Посольством Єгипту в Україні організовуються кінолекторій для студентів-арабістів, зустрічі з відомими представниками культурних і академічних кіл арабських країн, а також видатними сходознавцями. Традиційними також стали щорічні заходи з нагоди дня народження видатного єгипетського письменника, лауреата Нобелівської премії Нагіба Махфуза та Міжнародного дня арабської мови.
Особливою гордістю центру та кафедри мов і літератур Близького та Середнього Сходу є заснування (2015) і проведення щорічної міжнародної конференції з історії арабської літератури ICHAL – International Conference on the History of Arabic Literature, до якої щороку долучаються сходознавці з-за кордону та з України. На базі центру та кафедри з 2013 р. в Інституті також проходить Всеукраїнська студентська олімпіада зі спеціальності: «Переклад (арабська мова)».
Підрозділ має власну бібліотеку, фонд якої постійно поповнюється за сприяння посольств арабських країн, акредитованих в Україні, та посольств України в арабських країнах, зокрема, в Саудівській Аравії та в Алжирі.
Центр надає інформаційну і організаційну підтримку студентам, викладачам університету та представникам інших ЗВО України щодо різних форм академічної мобільності, стажування, участі в наукових конференціях, конгресах.
Директор центру – О.Хоміцька.
Події та заходи
27 грудня 2022 року відбулася зустріч викладачів-арабістів зі спеціальним представником України з питань Близького Сходу та Африки Максимом Субхом. Метою зустрічі стало обговорення питань професійної підготовки арабістів в Навчально-науковому інституті філології у світлі останніх тенденцій в розвитку дипломатичних відносин з країнами Близького Сходу та Африки. Пан Максим Субх розповів про пріоритети розвитку співробітництва між Україною й державами Близького Сходу та Африки, а також проаналізувавши навчальні плани спеціальності 035.060 «Східні мови та літератури (переклад включно), перша — арабська», відзначив їх актуальність та надав деякі рекомендації щодо наповнення освітніх програм, у зв’язку зі сучасними спрямуваннями української дипломатії.
Висловлюємо подяку Максиму Алійовичу за увагу до питань розвитку арабістики у стінах нашого університету!
20 грудня 2022 р. відбувся науково-практичний семінар для студентів-арабістів 4 курсу -“Кваліфікаційна робота бакалавра: від А до Я” за участі викладачів Суботи І.О., Хоміцької О.Г., Сівкова І.В. , на якому викладачі дали практичні поради щодо організації творчої діяльності студентів та познайомили з вимогами, що ставляться до наукових робіт.
Бажаємо студентам наснаги та успіху в досягненні результатів їх досліджень!
11 листопада 2022 року в рамках Всеукраїнської онлайн-конференції «нові виміри сучасних філологічних досліджень: міждисциплінарний підхід», нашою кафедрою проведено круглий стіл
«cхідні мови і літератури в контексті сучасних викликів міжкультурної комунікації».
У крнференціях взяли участь викладачі-арабісти Субота І.О., Кучеренко А.О. та студенти Шалімова Катерина (3 курс), Кузіна Єлизавета (4 курс
Щиро бажаємо успіхів та натхнення у подальших дослідженнях!
17 грудня 2021 року студенти та викладачі-арабісти нашої кафедри взяли участь в онлайн форматі у міжнародному заході з нагоди Міжнародного дня арабської мови, організованому кафедрою іноземних мов та міжкультурної комунікації Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця.
З доповідями виступили, зокрема, директорка Єгипетського центру арабської мови та культури Олена Хоміцька і доцент кафедри Іван Сівков, а також викладачі кількох університетів Марокко.
Міжнародний день арабської мови відзначається 18 грудня. Саме у цей день у 1973 році Генеральна асамблея ООН включила арабську мову до числа офіційних і робочих мов Організації об’єднаних націй.
5 листопада 2021 року в рамках Всеукраїнської конференції «Мова, література, переклад у комунікативному просторі сучасного світу» до 20-річного ювілею Навчально-науковго інституту філології, у форматі онлайн, нашою кафедрою було проведено два круглих столи:
- Круглий стіл «Лінгвістичні виміри міжкультурної комунікації України з країнами Сходу» та
- Круглий стіл “Метатеоретичні засади досліджень і східна філологія” з нагоди 80-річчя професора Костянтина Миколайовича Тищенка,
у яких виступили провідні фахівці з проблем міжкультурної комунікації та східної філології, зокрема доктори наук К.М. Тищенко, В.С. Рибалкін, Є. Мачуський, В. Пащенко, А. Безпаленко, О. Хамрай, С. Руденко, О.В. Мазепова, Н.С. Ісаєва, гості із МЗС України – Я. Турбіль, В.Мартинюк, З викладачів арабської секції участь взяли Хоміцька О.Г, Субота І.О., Сівков І.В., Кучеренко А.О. та магістранка Дорош Аліна.
Дуже дякуємо організаторам і всім учасникам такого насиченого і цікавого “наукового онлайн марафону”!
Щиро бажаємо успіхів та натхнення у подальших дослідженнях!
3 січня 2021 р. – Міжнародний вебінар «Викладання арабської мови у світі в умовах пандемії» за участю європейських викладачів-арабістів. Серед учасників заходу були викладачі-арабісти з Польщі, Італії, Румунії та Катарського університету (Катар). Це був справді корисний досвід!
23 січня 2020 р. – Участь студентів-арабістів ННІФ у культурному заході «Дні української культури в Кувейтському університеті» в рамках іміджевої події “Тиждень України в Кувейті”. Лист-подяка Посольства України в Державі Кувейт
12 квітня 2019 р. – Лекція професора порівняльного літературознавства Саада аль-Базеі (університет імені Короля Сауда, Саудівська Аравія) на тему «Арабська література у світовому контексті».
2 травня 2019 р. – Лекція викладача політології факультету соціальних наук Кувейтського університету, директора Центру досліджень країн Європи та Перської Затоки Кувейтського університету Гелі Аль-Мекімі на тему «Кувейтська жінка: її досягнення та амбіції» для студентів-арабістів та викладачів.
Зустріч студентів та викладачів-арабістів зі студентами Кувейтського університету.
22-26 травня 2019 р. – Участь викладачів та студентів арабської мовної секції у заходах IX Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», зокрема, міжнародній програмі «Бейрутський дворик», організованої за підтримки Посольства України в Лівані та Посольства Лівану в Україні.
23 травня 2019 р. – Зустріч студентів та викладачів-арабістів Інституту філології з Ланою Халябі (Ліван) –почесним гостем міжнародної програми IX Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» власницею незалежної бейрутської книгарні «Халябі», організатором літературно-мистецьких заходів.
Літературні читання на тему «Таємниці маленької бейрутської книгарні».
03 липня 2019 р. – Участь студентів-арабістів в якості волонтерів у Першому форумі ліванських випускників освітніх закладів України, що відбувся у КНУ імені Тараса Шевченка.
19-20 вересня 2019 р. – Проведення IV Міжнародної конференції з історії арабської літератури. Залучення студентів у якості волонтерів для зустрічі та супроводу іноземних гостей з арабських та європейських країн. Понад 30 науковців з університетів Італії, Німеччини, Польщі, Румунії, Угорщини, Єгипту, Алжиру, Марокко, Оману, Катару, Грузії; дослідники арабської літератури закладів вищої освіти України, Інституту сходознавства ім. А.Кримського НАН України; викладачі та студенти кафедри мов і літератур Близького та Середнього Сходу, кафедри тюркології, кафедри французької філології, історичного факультету; студенти-арабісти КНЛУ.
20 вересня 2019 р. – Лекція та зустріч з лауреатом Букерівської премії The Man Booker International Prize 2019 Джохою аль-Харсі (Jokha Al Harthi) – письменницею і літературознавицею з Султанату Оман.
20 вересня 2019 р. – Лекція з арабської літератури викладача університету Бумердеса ім. М’хамеда Бугара (Алжир) Хейри Бендахуа для студентів-арабістів.
24 вересня 2019 р. – Лекція з арабської літератури єгипетського літературознавця і критика Саміра Мунді на тему «Сучасна арабська поезія» для студентів-арабістів.
12 грудня 2019 р. – Зустріч студентів-арабістів та викладачів кафедри мов і літератур Близького та Середнього Сходу з Надзвичайним і Повноважним Послом Арабської Республіки Єгипет в Україні паном Хоссам Ельдіном Мохамедом Алі, присвячена 108-річниці з дня народження видатного єгипетського письменника, лауреата Нобелівської премії Нагіба Махфуза (1911–2006). Захід проходив у Посольстві Єгипту у форматі дружньої зустрічі та спільного перегляду фільму «Злодій та собаки» (1962), знятому за однойменним романом Н.Махфуза.
25 лютого 2018 р. – Святковий захід до 147-ої річниці від дня народження Лесі Українки, що відбувся у музеї Лесі Українки, в рамках якого директор Єгипетського центру презентувала музею нове видання вибраних поезій Лесі Українки та її листів арабською мовою (переклад О.Г. Хоміцької), розповіла учасникам заходу про роботу над перекладом та продекламувала обрані вірші арабською мовою. У заході взяли участь студенти кафедри сольного співу НМАУ ім. П. І. Чайковського, директор музею Лесі Українки І.Щукіна, директор Єгипетського центру, широке коло учасників.
28–30 березня 2018 р. – Майстер-клас з перекладу викладача університету Гранади (Іспанія) Акрама Джавада Тануна.
24–27 квітня 2018 р. – Цикл лекцій викладача університету Бумердеса ім. М’хамеда Бугара (Алжир) Хейри Бендахуа для студентів-арабістів (з алжирського діалекту арабської мови та давньоарабської літератури).
27 квітня 2018 р. – Міжнародний семінар з методики викладання арабської мови «Мультикультуралізм, багатомовність, взаєморозуміння: плюралістичні підходи у викладанні арабської мови» (“Multiculturalism, Multilingualism, Intercomprehension: Pluralistic Approaches to Arabic Language Teaching and Learning”).
30 травня – 3 червня 2018 р. – Участь викладачів та студентів арабської мовної секції у заходах VІII Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», зокрема, у професійних дискусіях: «Українська література в перекладі арабською мовою: виклики для перекладачів та видавців», «Чи є близьким Україні Близький Схід: просування української літератури на Близькому Сході та близькосхідних видань в Україні» та ін.
5 листопада 2018 р. – Зустріч з відомим українським антропологом та письменницею, дружиною Посла України в Лівані, доктором історичних наук Мариною Гримич на тему: «Ліван очима антрополога та дружини дипломата (з презентацією книги Марини Гримич «Ажнабія на червоній машині»)».