Це перший у світі музей мов і мовознавства з унікальним, відпрацьованим тут методом синоптичного викладання. Історія музею розпочинається з перших експонатів, що були зібрані в колекцію фонозаписів у 1950-і рр. завідувачем кафедри загального мовознавства та класичної філології Київського державного університету імені Тараса Шевченка А.Білецьким.
У 1970-х рр. керівник діалектологічної експедиції К.Тищенко значно розширив і перезаписав колекцію свого вчителя, організувавши згодом щорічні виставки цих фондів. Офіційно музей як окремий структурний підрозділ відкрили в 1992 р. З того часу його очолює д.філол.н., проф. кафедри мов і літератур Близького та Середнього Сходу К.Тищенко.
Лінгвістичний навчальний музей органiзований у такий спосiб, що його експонати вiдображають знання про мови свiту і лiнгвiстику з її численними науковими звершеннями i здобутками, упорядковані й систематизованi К.Тищенком на єдинiй метатеоретичнiй основi.
Тут вiдвiдувач може ознайомитися зi зразками усного мовлення понад 100 мов свiту та плакатами зі збільшеними письмовими уривками записаних на магнiтоплiвку текстiв. У музеї можна почути й побачити тексти мов поширених i рiдкiсних, навiть релiктових, таких як баскська, валлiйська, фризька, каталонська, окремі мови Iндiї, Океанiї, Америки та Африки.
Урочисте відкриття Лінгвістичного музею відбулося 11 вересня 1992 року, про що Київський університет повідомив 165 університетів світу.
З наказу про створення ЛНМ: «… для кращого інформаційного забезпечення навчальної роботи з мовознавства створити в Київському університеті Лінгвістичний навчальний музей на основі експозиційного фонду, зібраного й виготовленого під керівництвом д-ра філол.н. К.М. Тищенка». (1992). Завідувачем музею, відповідальним за його наукову, навчальну та освітньо-екскурсійну роботу було призначено д-ра філол. н.
К.М. Тищенка, тоді доцента кафедри романської філології.
У 2001 році Лінгвістичний музей отримав статус Міжфакультетського і вийшов на друге місце у світовому рейтингу серед 65 мовних музеїв 31 країни світу. Завдяки системному унаочненню в експозиції проблем мовознавства, за роки існування Музею дисципліну «Вступ до мовознавства» глибше засвоїли майже 3000 майбутніх сходозгавців. У вільний від занять час Музей за роки свого існування до 2020 прийняв 11 тисяч екскурсантів з десятків країн.
У книзі “Language Museums of the World” (2018) Лінгвістичний музей з його 300 квадратними метрами експозиції посів одне з перших місць після Музею братів Грім.
За словами колишнього очільника American Council of Learned Societies Джона Хафтона д’Армза, «..музей є найкращим втіленням інтелектуального лідерства».
Основні розділи систематичної екпозиції такі: лінгвістична метатеорія, мови світу, діалекти, ідіолекти, мовні структури, мовні знаки, географія та історія мов. Експозиція вперше дозволила застосувати синоптичний метод викладання мовознавчих дисциплін, який передбачає не тільки висвітлення всіх ділянок мовознавчої науки так би мовити «дивлячись зверху», а й прогнозування можливого розвитку як мовознавчих явищ, так і лінгвістики як науки у майбутньому.
Серед унікальних експонатів ̶ матеріали екзотичними мовами, колекція букварів, зібрана доц. І.І.Магушинцем, ретороманські видання, передані д.філол.н., проф. С. Семчинським.
З вересня 2023 року в Музеї почалися реноваційні роботи, в яких взяли найактивнішу участь студенти ННІФ, зокрема студенти-сходознавці. Перевідкриття музею, якому за рішенням Вченої ради КНУ імені Тараса Шевченка 18 листопада 2023 року присвоєно ім’я його фундатора – професора Костянтина Тищенка, відбулося 11 вересня 2024 року (після ремонту та реновації).
10-12 жовтня 2024 року успішно відбулася Перша наукова міжнародна конференція пам’яті визначного українського лінгвіста-міждисциплінарника професора К. Тищенка.
Лінгвістичний музей імені професора Костянтина Тищенка чекає на своїх відвідувачів, усіх тих, хто цікавиться загальним мовознавством та унікальними авторськими концепціями професора Костянтина Миколайовича Тищенка (1941-2023).
Презентація Лінгвістичний музей імені професора Костянтина Тищенка