Міжнародна співпраця Навчально-наукового інституту філології актуалізує фаховий обмін теоретичними знаннями та досвідом вивчення й дослідження мов і літератур світу з провідними міжнародними центрами освіти ти науки – університетами, профільними установами, департаментами та ін. Це дозволяє постійно підтримувати результативні контакти з авторитетними філологами-дослідниками, педагогами, носіями мов, реалізувати з ними міжнародні проєкти (на базі Інституту й за кордоном), відряджати викладачів, аспірантів і студентів на мовні й фахові стажування до стратегічних партнерів Університету.
Міжнародна наукова співпраця Навчально-наукового інституту філології динамізується за двома основними векторами – академічним і навчальним.
Академічна діяльність Інституту у форматі міжнародної співпраці пов’язана з багаторічними ефективними контактами його співробітників із колегами, що репрезентують фаховий філологічний пошук у різних країнах світу. Їх мови, літератури й культуру системно досліджують наші викладачі, аспіранти, вивчають – наші студенти.
Наукова співпраця та багатопрофільні дослідження Інституту здійснюються в міжнародних проєктах (США, Китай, Японія, Велика Британія, Франція, Німеччина, Іспанія, Італія, Греція, Кіпр, Польща, Чехія, Північна Македонія, Сербія, Болгарія, Словенія, Хорватія, Литва, Туреччина, Південна Корея, Індія, ОАЕ, Єгипет, Ліван, Йорданія, Марокко, Катар, Кувейт, Алжир та ін.), відповідно до укладених угод і програм фахових стажувань, академічної мобільності (зокрема Erasmus+, Fulbright, Global UGRAD, Carnegie Research Fellowship, Campusfrance, DAAD, House of Europe та ін.).
- Ефективна міжнародна співпраця реалізується в багаторічному “Інституційному партнерстві германістів”: спочатку з Інститутом Гердера Лейпцизького університету, а з 2017 р. – з Рурським університетом м. Бохум (ФРН), що передбачає щорічні обміни студентами, аспірантами та викладачами кафедри германської філології та перекладу.
- У межах угоди між Київським національним університетом імені Тараса Шевченка і Гранадським (Іспанія), Флорентійським (Італія) університетами та Університетом імені Поля Валері Монпельє ІІІ (Франція) викладачі та студенти кафедри романської філології щорічно проходять фахові стажування в цих закладах.
- Кафедра полоністики – постійний представник міжнародної діяльності ННІФ в різних угодах про співпрацю з провідними освітніми центрами Польщі – зокрема з Варшавським, Ягеллонським, Вроцлавським, Люблінським, Жешівським університетами, Університетом у Бялистоці, Полонійною академією в Ченстохові.
- Викладачі та студенти кафедри слов’янської філології активно реалізують ефективну фахову комунікацію з університетами Болгарії, Словенії, Чехії, Хорватії, співпрацюють із посольствами слов’янських країн в Україні.
- Кафедра стилістики та мовної комунікації актуалізує в Інституті нові ідеї мовознавчої науки, синхронізовані з діяльністю Міжнародного комітету славістів (проф. Л.Шевченко – заступник голови Українського комітету славістів), Міжнародної торгової палати (проф. Л. Шевченко – голова Бюро лінгвістичної експертизи).
- Викладачі кафедри методики методики викладання української та іноземних мов і літератур розгортають міжуніверситетські наукові дослідження з колегами Університету Бердфордшира, Університету Саутгемптона Солента (Велика Британія), Університету Кіпру, Гайдельберзького університету (Німеччина).
- Центр балтистики координує міжнародну співпрацю в межах двосторонніх угод із закладами вищої освіти та науковими інституціями Литовської Республіки – Університетом Вітовта Великого (м.Каунас), Академією освіти Університету Вітовта Великого (м. Вільнюс), Інститутом литовської мови (м. Вільнюс), Клайпедським університетом, Вільнюським університетом та ін.
Студентська мобільність
- У межах чинних угод про наукове співробітництво та обмін студентами з понад 20 провідними університетами КНР, Республіки Кореї, Японії, В’єтнаму, Індонезії, а також за сприяння міжнародної агенції «Ханьбань» (КНР), щороку кафедра мов і літератур Далекого Сходу та Південно-Східної Азії відряджає на мовне й наукове стажування понад 50 студентів та аспірантів.
- Колектив кафедри мов і літератур Близького та Середнього Сходу розвиває міжнародну співпрацю з університетами й освітніми установами Індії, ОАЕ, Єгипту, Лівану, Йорданії, Марокко, Катару, Кувейту, Алжиру, де викладачі, аспіранти та студенти проходять мовне стажування, беруть участь у міжнародних наукових конференціях.
- Кафедра тюркології підтримує активні наукові та культурні зв’язки із закладами вищої освіти Туреччини. Зокрема у Стамбульському університеті з 2018 р. проводиться набір на спеціальність “Українська мова та література”. Стратегічним партнером Інституту є також Турецька агенція зі співробітництва та координації (ТІКА), у структурі якої працюють випускники кафедри тюркології.
- Студенти гіндімовних груп за сприяння Центру мови гінді та індійської літератури проходять стажування в Центральному інституті мови гінді в Делі і Агрі (Індія), беруть участь у конференціях і публікують статті в індійських електронних виданнях. Під час літніх канікул центр організовує для студентів поїздки до Індії.
- Завдяки співпраці з Міністерством освіти і науки Індонезії з 2013 р. студенти мають нагоду поринути в атмосферу Індонезії та попрактикувати мову, яку вивчають в інституті, за стипендіальною програмою “Darmasiswa”. З 2017 р. для наших випускників бакалаврату стало можливим вступати до магістратури індонезійських університетів за стипендіальною програмою KNB Scholarship з отриманням диплома в Індонезії. Наразі ступінь магістра в індонезійському закладі вищої освіти м. Джогджакарта вже здобули троє випускників-бакалаврів ННІФ.
- Центр корейської мови та літератури здійснює програми студентського обміну між університетами Республіки Корея та КНУ імені Тараса Шевченка. Щосеместру кілька українських студентів отримують можливість пройти мовне стажування в Кореї.
- Центр німецької мови та культури співпрацює з Німецьким культурним центром Гете інститут в Україні, Посольством ФРН в Україні. Студенти Інституту проходять на базі центру та Гете інституту в Україні перекладацьку практику (зокрема, переклади статей для українськомовної сторінки Гете інституту в Україні, перекладацька майстерня з перекладу журналу про історію коміксу).
У Навчально-науковому інституті філології регулярно проводять відкриті лекції авторитетних науковців Іспанії, Італії, Франції, Польщі.
Викладачі кафедри іноземних мов історичного та філософського факультетів організовують заходи за участю представників посольств країн Європи й Америки, компанії DINTERNAL та інших міжнародних установ. Такі зустрічі допомагають студентам підвищити рівень володіння іноземними мовами та поглиблено вивчати історію, філософію, політичний устрій, культуру і традиції країн світу.