Від 6 вересня 2023 року літера Ї у формі мініскульптурки оселилася на вході до корпусу Навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Директор ННІФ проф. Григорій СЕМЕНЮК:
«Приємно, що автори обрали саме наш Інститут для розміщення букви Ї, адже саме в Інституті філології найповніше акумульована українськість, традиція української філології. Серед розмаїття мов (їх у нас понад 30) стрижневою є саме українська – мова, література, культура. Думаю, що мій випускник, автор славнозвісного вірша про «Свічечку літери Ї» Іван Малкович буде точно приємно подивований, прийшовши до рідного корпусу і побачивши, як полум’я від його свічечки Ї запалило й такий витвір».
А почалося все з серпня, коли авторка туристичного проєкту «Шукай» Юлія Бевзенко, відома екскурсоводка Києва, звернулася до центру комунікацій КНУ імені Тараса Шевченка з пропозицією встановити скульптурку літери Ї на корпусі ННІ філології. Обрання місця для встановлення невипадкове, адже Юля неодноразово співпрацювала з вихованцями філологічного осередку Шевченкового університету – з фольклористкою Яриною Сізик та Олесею Наумовською, завідувачкою кафедри фольклористики, проєкт «Шукай» робив скульптурку Паляниці, та спільно з університетськими колегами встановлювала фігурку, присвячену найстарішій в Європі Пальмі Лівістона, що росте в Ботанічному саду КНУ. Тому відчуваючи дух університетської спільноти та українськості в кожному вихованцеві університету, Юля одразу обрала легендарний корпус, який колись був Першою гімназією на Університетському бульварі.
Як виглядає ця скульптурка? Вона виготовлена з бронзи, з орнаментом дерева життя, тлом якого є скло із вітражів, вибитих під час ракетного обстрілу. «Унікальна фігурка несе в собі університетський дух незламності. КНУ вже не раз зазнавав руйнацій від російських ракетних обстрілів, проте відновлюється щоразу завдяки своїй спільноті, друзям та партнерам. До елементів скульптурки літери Ї долучені шматочки кольорового скла вітражів кампусу університету, які не підлягають відновленню після ракетного обстрілу 31 грудня 2022 року. Це справжній символ незнищенності української освіти, науки й культури як цінності», – зауважила на відкритті літери Ї авторка проєкту «Шукай» Юлія Бевзенко.
Меценатами бронзової літерки Ї стала родина Острозьких – Олег, Єва та Соломія, які були раді до Міжнародного дня грамотності (8 вересня) подарувати містянам такий витвір. А неперевершену красу втілив у життя скульптор Юрій Білявський. «Якщо вам здалося, що наші крапки над Ї схожі на кулі, то не сумнівайтеся. Бо мова – зброя!» – додали автори проєкту «Шукай».
«Щоб зберегти нашу мову, маємо її плекати й жити нею. Цей маленький символ допомагає нам зберігати ідентичність. Із тим і переможемо!» – зауважив ректор Шевченкового університету Володимир Бугров, подякувавши українським захисникам й захисницям, «завдяки яким ми можемо творити таку красу тут, в серці української столиці».
Текст – Олександри Касьянової, фото – Сергія Терещенка, відділ зв’язків із громадськістю імені Володимира Мукана ННІ філології КНУ імені Тараса Шевченка