Історія кафедри розпочинається з 1992 р. Задум її створення виплекала залюблена в традиційну культуру та усну народну творчість науковиця, проф. Л.Дунаєвська. Тому основним вектором діяльності кафедри стала любов: до науки, народного слова, пісні, традицій, до фольклору як втілення душі. Справу своєї вчительки підхопила та гідно продовжила д.філол.наук, проф. О.Івановська, яка очолювала підрозділ упродовж 12 років (2007–2019). З жовтня 2020 р. очільницею кафедри є доц. О.Наумовська, яка у вересні 2021 р. успішно захистила докторську дисертацію. Сьогодні кафедра – потужний науковий колектив, у який входять 2 професори, 5 доцентів і 3 асистенти.
Кафедра започаткувала в Україні фахову підготовку спеціалістів у галузі фольклористики, у 1993 р. було відкрито спеціальність «Фольклористика», у 2001 р. – спеціалізацію музичної фольклористики.
Спільна робота колективів кафедри (науково-освітня підготовка), центру фольклору та етнографії (експедиційна й просвітницька діяльність) і Народного ансамблю української музики «Роксоланія» (виконавські та реконструктивні практики) забезпечує популяризацію нематеріальної культурної спадщини в Україні та світі.
Колективом кафедри за період її існування опубліковано більше 1000 наукових і навчально-методичних праць, присвячених проблематиці досліджень нематеріальної культурної спадщини.
На кафедрі фольклористики захищено 76 дисертацій (12 докторських і 64 кандидатські), що охоплюють питання: історії фольклористики; теорії фольклору; жанрології фольклору; фольклору та фольклористики етнографічних регіонів України; взаємодії народнопоетичної та художньої творчості; компаративної фольклористики.
Просвітницька діяльність співробітників кафедри включає наукове консультування різноманітних проєктів (діафільмів, документальних, науково-популярних, художніх та анімаційних фільмів; комп’ютерних ігор; мистецьких заходів); співпрацю зі ЗМІ; майстер-класи з традиційних народних ремесел і культурних практик.
Кафедра є постійним учасником та організатором міжнародних і всеукраїнських наукових та науково-практичних форумів.
Підрозділ здійснює підготовку за ОС «Бакалавр» із таких освітніх програм: «Етнокультурологія з поглибленим вивченням іноземної мови» та «Фольклористика, українська мова та література, іноземна мова»; ОС «Магістр»: «Культурна антропологія з фаховим вивченням іноземної мови» та «Фольклористика, міжкультурна комунікація та іноземна мова».
Колектив кафедри випускає щорічний фаховий збірник наукових праць «Література. Фольклор. Проблеми поетики» (48 випусків).
Від початку створення – з 1992 р. і до 2021 р. включно – кафедра здійснила 24 випуски фахівців у сфері охорони, дослідження й популяризації нематеріальної культурної спадщини України.