Програма розвитку кафедри зарубіжної літератури на 2019-2024 рр.
На сьогодні кафедра є потужним науковим осередком. Викладачі кафедри – науковці, які формують тренди сучасного вітчизняного літературознавства, визнані дослідники національних літератур англомовних, франкомовних, німецькомовних, іспаномовних країн.
У коло наукових інтересів проф. Т.В. Михед входять американістика, англістика, гоголезнавство та компаративістика. Основні напрями наукових досліджень проф. Н.Ю. Жлуктенко – історія зарубіжної літератури ХІХ–ХХ ст., жанрова поетика зарубіжного роману ХХ ст., шекспірознавство, історія та теорія літературної критики, екокритика. Наукові інтереси проф. І.П. Мегели включають історію світової та української літератур, проблеми літературних зв’язків, перекладознавства, наратологію, античні та біблійні сюжети й образи у світовій літературі. Проблеми когнітивного літературознавства, теорії та історії літератури романтизму, літературної компаративістики та жанрології розробляє проф. Т.В. Бовсунівська. Проф. Л.Я. Мірошниченко зосередилася на сучасному англійському романі, літературному скептицизмі, поетиці жіночої прози й нідерландській літературі. Д.ф.н., доц. О.С. Бойніцька досліджує літературу Великої Британії ХХ–ХХІ ст., історіографічну прозу, проблеми пам’яті та національної ідентичності. Наукові зацікавлення доц. Н.Д. Білик стосуються класичної та новітньої британської літератури, проблем інтермедіальності. Доц. О.В. Кабкова досліджує культурну дифузію, творчість митців‑білінгвів. Доц. Ю.Р. Матасова провадить дослідження у річищі психоаналітичної теорії та історії ідей, а також компаративістики. Доц. Н.О. Любарець спрямовує свою наукову зацікавленість у сферу феміністичної критики та ґендерних студій, взаємодії музики і літератури, модернізму, літератури для дітей та підлітків. К. філол. н. О.Г. Шестопал ґрунтовно вивчає теорію театральності, сучасну іспанську та латиноамериканську літературу, взаємодію літератури і кінематографу, театру. К. філол. н. О.І. Кобчінська зосереджує науковий інтерес на дослідженні новітньої французької і франко-магрибської літератури, мультикультурних й інтермедіальних студіях. Коло наукових інтересів к. філол. н. Г.О. Канової включає інтермедіальні студії та компаративістику.
Фахівці кафедри продовжують плідно розробляти започатковану у 2016 р. кафедральну наукову тему «Сучасне літературознавство: перехрестя інтерпретацій». Cпираючись на багаті кафедральні традиції, а також на набутий її фахівцями міжнародний досвід, кафедра продукує публікації, які відбивають проблематику проєкту, створює методичні рекомендації, за допомогою яких відбувається впровадження наукових здобутків у практичну викладацьку діяльність, бере участь у різноманітних наукових та навчально-освітніх заходах.
У жовтні 2019 р. фахівці кафедри разом з колегами Університету імені Мішеля Монтеня та за участі науковців Інституту літератури НАН України провели міжнародний тематичний колоквіум «”Малі” голоси та їхня велика сила». Розробка магістральної наукової теми французьких колег з наукової лабораторії культур та літератур англофонних країн з врахуванням інтересів викладачів кафедри КНУ була продуктивною й обопільно цікавою.
Плідне й розмаїте наукове середовище кафедри сприяє якісній підготовці фахівців із зарубіжної літератури у межах освітньо-наукової програми підготовки докторів філософії за спеціальністю 035 «Філологія». Наразі четверо аспірантів кафедри працюють над науковими проєктами з англійської, американської та французької літератур. Здобутки аспірантки 4-го року навчання Оксани Савич, яка досліджує сучасний літературний процес Франції, працюючи над темою «Реактуалізація історії у романістиці Паскаля Кіньяра» (наук. керівник проф. Л.Я. Мірошниченко), були відзначені Вченою радою Університету. У березні 2021 р. О. Савич стала лауреатом Премії імені Тараса Шевченка Київського національного університету імені Тараса Шевченка серед аспірантів.
Важливою складовою роботи кафедри є заохочення студентів до наукової роботи. Наші студенти беруть участь у наукових конференціях, щорічних круглих столах «Вони пишуть для дітей», конкурсах дослідницьких робіт. У 2019–2020 н.р. на Всеукраїнському шекспірівському конкурсі студентських дослідницьких і креативних проєктів імені Віталія Кейса роботи студентів 2 року навчання Олексія Гаврилюка та Надії Дмитренко (наук. керівник проф. Н.Ю. Жлуктенко) вибороли призові місця і були відзначені дипломами І та ІІ ступеня відповідно. Ще раніше переможцями цього конкурсу були студенти кафедри Юля Черняк та Ольга Ковальчук (наук. керівник проф. Т.В. Михед).
Статті студентів-магістрів (М. Борзова, Ю. Бабенко, С. Ступак) та студентів-бакалаврів (К. Федіна, Д. Фоміна) були опубліковані у фахових виданнях, що є ще одним виявом традиційної для кафедри культури співпраці зі студентами, які виявляють зацікавленість до наукового пошуку.
Викладачі кафедри зарубіжної літератури активно й творчо співпрацюють зі студентами різних освітніх програм ступенів «бакалавр» та «магістр», приділяють велику увагу спеціалізації студентів, особливо в царині вивчення західних мов і літератур.
Інтерес студентів-філологів магістерських програм викликають спецкурси викладачів кафедри: «Мультикультурні студії літератури США та Західної Європи» (англ. мовою) проф. Н.Ю. Жлуктенко; «Способи інтерпретації шекспірівського коду в сучасній зарубіжній літературі» проф. Т.В. Михед; «Зарубіжна літературна компаративістика» проф. Т.В. Бовсунівської; «Ґабсбурзький міф та його рецепція у світовій літературі» проф. І.П. Мегели; «Західні теорії літератури» (англ.мовою) проф. Т.В. Михед, проф. Л.Я. Мірошниченко, доц. О.С. Бойніцької; «Архетипна критика» доц. Ю.Р. Матасової, «Ґендерні студії в літературознавстві» доц. Н.О. Любарець.
Кафедра зарубіжної літератури є випусковою за двома освітніми програмами. Перша – освітньо-професійна рівня «бакалавр»: «Зарубіжна література та англійська мова: теорія і методика навчання» спеціальності 014.021 «Середня освіта» (за предметними спеціалізаціями) (гарант – доц. Н.О. Любарець). Друга – освітньо-наукова, за рівнем «магістр»: «Зарубіжна література та англійська мова: теорія та методика навчання» за спеціальністю 014.021 «Середня освіта» (Англійська мова і література) (гарант доц.О.С. Бойніцька). Програми забезпечують комплексну підготовку фахівця з викладання зарубіжної літератури та англійської мови в сучасній українській школі, її унікальність – літературоцентричність.
Фахівці кафедри відкриті до нових методичних підходів, до обґрунтованого запозичення нових практик, і така засаднича відкритість є значущою складовою викладацької школи, яка була сформована багато років тому. Водночас традиції кафедри оновлюються разом із новими викликами, останній з яких – навчання в умовах карантину.