Центр іраністики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка створено за сприяння посольства Ісламської Республіки Іран в Україні 7 грудня 2002 року.

Основною метою діяльності Центру є популяризація перської мови, літератури та культури в Україні, вдосконалення викладання перської мови та літератури, а також інших іранознавчих дисциплін (історії, країнознавства, культури, мистецтва, етнографії, фольклору Ірану); створення умов для самостійної науково-дослідницької роботи викладачів, аспірантів та студентів Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а також інших вузів України, де вивчається перська мова; зміцнення наукових та культурних зв’язків між Україною та Іраном; організації стажування студентів-іраністів та викладачів у провідних вузах ІРІ.

Діяльність Центру

Освітня, науково-дослідна, культурно-просвітницька, господарська та інша діяльність Центру здійснюється відповідно до Законів України «Про освіту», «Про вищу освіту», Статуту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Положення про факультет (інститут), Типового положення про мовно-культурні центри КНУ імені Тараса Шевченка та Положення про Центр іраністики КНУ імені Тараса Шевченка.

Основні завдання Центру

  • підвищення рівня знань з перської мови у студентів, допомога у самостійному вивченні та вдосконаленні перської мови;
  • організація заходів, пов’язаних з навчально-методичною роботою викладачів перської мови, які є членами Центру;
  • підтримка та проведення наукових досліджень з перської мови, літератури, історії та культури;
  • організація лекцій, зустрічей, симпозіумів, конференцій, семінарів та інших заходів, що передбачають збереження і поширення знань про перську мову та культуру серед широкої громадськості, здійснення виховної роботи, спрямованої на утвердження загальнолюдських цінностей, гуманістичного світогляду та патріотичних переконань;
  • проведення профорієнтаційної роботи серед учнів старших класів середніх загальноосвітніх шкіл з метою ознайомлення з освітньою програмою «Перська мова і література, західноєвропейська мова та переклад», яка пропонується до вивчення в Інституті філології КНУ імені Тараса Шевченка;
  • надання можливості користування літературним, аудіо- та відео фондами Центру всім викладачам і студентам Інституту філології та підрозділів університету;
  • налагодження та підтримка наукових і професійних зв’язків з центрами вивчення перської мови в Ірані та інших країнах світу;
  • здійснення міжнародного співробітництва за узгодженням з Управлінням міжнародних зв’язків КНУ.

Діяльність Центру іраністики у 2018 році

8 лютого 2018 року викладачі і студенти перської мовної секції взяли участь в урочистостях з нагоди Національного дня Ірану та річниці перемоги Ісламської революції.

12 лютого 2018 р. викладачі та студенти перської мовної секції відвідали концерті іранської музики в Київському будинку філармонії.

16 березня 2018 р. у Інституті філології відбулося традиційне українсько-іранське зустрічання весни. Святкування Ноурузу – іранського Нового року –було організовано на базі Центру іраністики.

30 березня 2018 р. в Інституті філології  відбувся науково-практичний семінар «Вивчення перської мови в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка: шляхи зміцнення та вдосконалення», присвячений 15-й річниці створення Центру іраністики. У семінарі взяли участь Надзвичайний та Повноважний посол Ісламської Республіки Іран в Україні пан Мохаммад Бегешті Монфаред та проректор з міжнародного співробітництва КНУ імені Тараса Шевченка проф. Бех П.О.

11–12 квітня 2018 р. викладачі Центру іраністики взяли активну участь в організації і проведенні Всеукраїнської олімпіади з перського перекладу.

25 квітня 2018 р. був проведений науково-практичний семінар з нагоди Дня вшанування класика перської літератури Сааді.

15 травня 2018 р. на базі Центру іраністики відбувся урочистий захід з нагоди Всесвітнього дня перської мови, приуроченого до дня вшанування пам’яті класика перської літератури Абулькасема Фердоусі.

28 вересня 2018 р. у Центрі іраністики відбулася зустріч викладачів перської мовної секції з новопризначеним Аташе з питань культури Посольства ІРІ паном Гаді Заргярі та Радником з питань науки від Міністерства науки та технологій Ірану Хесамом Дабірсійагі.

4 жовтня 2018 р. був проведений науково-практичний семінар, присвячений дню вшанування пам’яті Джалалледдіна Румі – видатного перського суфійського поета. У семінарі взяв участь аташе з питань культури Посольства ІРІ пан Гаді Заргярі.

19 жовтня 2018 р. відбувся науково-практичний семінар, присвячений дню вшанування пам’яті Гафеза Ширазі – видатного лірика перської класичної поезії. У семінарі взяли участь новопризначений Надзвичайний і Повноважний Посол Ірану в Україні пан Манучегр Мораді та аташе з питань культури Посольства ІРІ пан Гаді Заргярі.

Діяльність Центру іраністики у 2017 році

21 лютого 2017 року в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка за сприяння посольства Ісламської республіки Іран відбувся Всеукраїнський семінар-тренінг із перської мови, в якому окрім студентів та викладачів Інституту філології взяли участь студенти та викладачі перської мови Київського національного лінгвістичного університету, Львівського національного університету імені Івана Франка та Харківського національного педагогічного університету імені Григорія Сковороди.

16 березня 2017 р. в Інституті філології за сприяння посольства ІРІ відбулося святкування Ноурузу – іранського Нового року.  В урочистому святкуванні взяли участь директор Інституту філології професор Григорій Фокович Семенюк та Надзвичайний та Повноважний посол ІРІ в Україні пан Мохаммад Бегешті Монфаред.

15 травня 2017 р. на базі Центру іраністики відбувся науковий семінар з нагоди Всесвітнього дня перської мови, приурочений до дня вшанування класика перської літератури Абулькасема Фердоусі.

З 12 до 15 вересня 2017 р. у Міжнародному Виставковому Центрі у Києві відбулася Міжнародна спеціалізована виставка Іран Експорт‑2017, яка була організована за сприяння Посольства Ісламської Республіки Іран в Україні, іранської компанії «Hamkaran Tejarat Fartak», Українського національного комітету Міжнародної Торгової Палати, Міжнародної компанії розвитку промисловості України та Організації промисловості Ірану і України. Студенти‑іраністи не залишилися осторонь і взяли активну участь у роботі виставки. Зокрема студентка 2 курсу магістратури Осядла Тетяна, студентки 1 курсу магістратури Дросенко Катерина та Сопільняк Світлана, студентки 4 курсу Бриж Вікторія, Сотуленко Ірина, Абдулаєва Еліна та Рябоконь Юлія були запрошені працювати перекладачами, у тому числі на офіційних двосторонніх переговорах B2B за участю іранських та українських бізнесменів. Наші студенти вже вкотре продемонстрували високий рівень володіння перською мовою, а організатори виставки висловили вдячність за їхню фахову роботу.

15 вересня 2017 р. у Центрі іраністики відбулася зустріч викладачів і студентів перської мовної секції з представниками адміністрації Міжнародного університету імені Імама Хомейні на чолі з проректором з міжнародних зв’язків д-ром Рухулла Байаті. Під час цієї зустрічі пан Байаті розповів студентам про можливості стажування і навчання в Міжнародному університеті імені Імама Хомейні та відповів на їхні запитання. Після цього відбулася зустріч членів делегації з заступником директору Інституту філології з міжнародних зв’язків С.В. Скрильником, під час якої були обговорені питання двосторонніх відносин і підписання угоди про співпрацю між Київським національним університетом імені Тараса Шевченка та Міжнародним університетом імені Імама Хомейні.

19 вересня 2017 р. у Центрі іраністики відбулася зустріч викладачів і студентів перської мовної секції з представниками адміністрації Гілянського державного університету паном Маджидом Вазіфедустом і паном Мортезою Зангене. Під час цієї зустрічі члени делегації розповіли студентам про можливості стажування і навчання в Гілянському університеті та відповіли на їхні запитання. Після спілкування членів делегації з викладачами Центру іраністики було вирішено розпочати необхідну підготовчу роботу щодо укладання угоди про співпрацю між Київським національним університетом імені Тараса Шевченка і Гілянським державним університетом.

11 жовтня 2017 р. спільними зусиллями викладачів Центру іраністики та кафедри тюркології була проведена науково-практична конференція з нагоди 810‑ї річниці від дня народження Дж. Румі «Джелаладдін Румі – перський суфійський поет і вчитель, засновник турецької містичної поезії». У конференції узяв участь Надзвичайний та Повноважний посол ІРІ в Україні пан Мохаммад Бегешті Монфаред.

 

 

Діяльність Центру іраністику у 2016 році

28 вересня 2016 р. відбувся семінар з нагоди дня вшанування пам’яті класика перської поезії, відомого на всьому Близькому та Середньому Сході мислителя і суфія Джалалоддіна Румі. У семінарі взяли участь студенти та викладачі кафедри мов і літератур Близького та Середнього Сходу.

З 26 до 29 жовтня 2016 р. в Міжнародному Виставковому Центрі в Києві відбулася Міжнародна спеціалізована виставка IRAN EXPO 2016, яка пройшла за сприяння компанії Fartak Co, Посольства Ісламської Республіки Іран в Україні, Губернаторства провінції Альборз, Організації промисловості рудників і торгівлі провінції Альборз, Міжнародної компанії розвитку промисловості України, Організації промисловості Ірану і України. Студенти перської мовної секції взяли активну участь у роботі цієї виставки. Зокрема, Філоненко Ірина, Осядла Тетяна, Дросенко Катерина та Сопільняк Світлана були запрошені працювати перекладачами, у тому числі на офіційних двосторонніх переговорах за участю іранських та українських бізнесменів.

21 грудня 2016 р. було проведено тематичний захід з нагоди святкування Шаб‑е Ялда – свята найдовшої ночі у році. Це одне з найдавніших та найтаємничіших свят іранців – день народження Сонця, або «Шаб‑е Ялда» (букв. «ніч народження»), який також називається зимовим сонцестоянням.

Діяльність Центру іраністики у 2015 році

Проведення II‑го туру Всеукраїнської олімпіади з перекладу (перська мова) за сприяння доц. Маленької Т. Ф., доц. Бочарнікової А. М., асист. Левчин І. Д., асист. Моллаахмаді А. Д. Переможці: 1 місце – Осядла Т., 2 місце – Коломієць Д., 3 місце – Кулумбєгова М., 4 місце – Тугай А.

Формування бібліотечного фонду та активізація міжнародних зв’язків, зокрема з Тегеранським університетом. Відповідальні: доц. Мазепова О. В., доц. Бочарнікова А. М.

Візит до Ірану (27.02.15.–12.03.15) у рамках двостороннього договору про співпрацю з Тегеранським університетом. У ході цієї поїздки було проведено низку зустрічей з керівництвом Тегеранського університету та Фонду Сааді – організації, відповідальної за стажування студентів, що вивчають перську мову, в університетах Ірану, зокрема: з начальником відділу планування та міжнародних звʼязків Тегеранського університету паном А. Ескандарі (звіт опублікований на офіційному сайті Тегеранського університету), головою відділу міжнародних звʼязків Фонду Сааді пані С. Яфтіян, співробітниками Фонду пані З. Кушкі та Е. Хаддаді. У межах роботи над дисертаційним дослідженням докторанта кафедри Близького Сходу Мазепової О.В. був проведений психолінгвістичний експеримент із анкетуванням студентів факультету Літератури та гуманітарних наук Тегеранського університету. На тому ж факультеті, на кафедрі Історії Кавказу, доц. Бочарнікова А. М. на прохання викладача цієї кафедри прочитала лекцію перською мовою з історії України і Криму для іранських студентів. Крім того, Мазепова О. В. та Бочарнікова А. М. відвідали низку науково-дослідних центрів і організацій, ознайомилися з фондом рукописів Національної бібліотеки Ірану, налагодили наукові звʼязки з завідуючими різних кафедр факультету Літератури і гуманітарних наук.

Студенти та викладачі Центру іраністики взяли участь у Фестивалі Азійської культури та кухні, який пройшов за сприяння посольств східних країн (Ірану, Таджикистану, Узбекистану, Малайзії, Індонезії, та ін.) та Київської мерії у колонному залі мерії.

Зустріч з професором Тегеранського університету, доктором філософських наук паном Хосейном Нейшабурі, який прочитав лекцію «Суфізм у творчості Аттара». Переклад доц. А. М. Бочарнікова.

Святкування іранського традиційного свята «Шаб-е Ялда», присвяченого найдовшій ночі в році. Організатори: асист. Моллаахмаді А. Д., асист. І. М. Лучко, асист. Левчин І. Д., студенти перських секцій. 

Контакти

Директор Центру – доктор філологічних наук, доцент Мазепова Олена Вікторівна

Телефон: 239-31-83; 31-83

Електронна пошта: markazirany@ukr.net

Центр розташовано за адресою: м. Київ, бульв. Тараса Шевченка, 14, кімн. 26.