27-28 вересня 2024 року в Навчально-науковому інституті філології відбувся XII Конгрес іспанців України «Майбутнє української іспаністики в глобалізованому світі». У стінах ННІФ зібралися понад 60 учасників та гостей з України та з-за кордону, а завдяки дистанційній формі до заходів конгресу змогли долучитися ще багато залюблених в іспанське слово, історію та культуру.
Відкрив конгрес Президент ГО «Асоціація іспаністів України» д.філол.н., проф. Олександр Пронкевич. Він високо відзначив зусилля цьогорічних співорганізаторів – Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Навчально-наукового інституту філології, які відновилися після руйнування внаслідок ракетних ударів по Києву і, повернувшись до роботи наживо у воєнний час, створили всі умови для проведення у стінах Університету цього знакового для української іспаністики заходу.
З вітальним словом до учасників конгресу звернулися почесні гості: Надзвичайний і Повноважний посол Королівства Іспанія в Україні Рікардо Лопес-Аранда Хагу, ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка проф. Володимир Бугров, директор Навчально-наукового інституту філології проф. Григорій Семенюк та керівниця напряму по роботі з Азією, Африкою і Латинською Америкою в Українському Інституті Ольга Анабель Сотело Рамірес.Пан Посол висловив подяку Асоціації іспаністів України та КНУ імені Тараса Шевченка за ініціативу проведення конгресу і підкреслив, що Іспанія завжди підтримувала і підтримуватиме Україну в політичній, військовій, енергетичні сферах. Іспанія також продовжує співпрацю через численні культурні проєкти: переклади літературних творів, постановки сарсуели, організацію кінофестивалів, фотовиставок тощо. Нагорода, яку отримала Асоціація від Короля Іспанії Феліпе VI у 2018 році, – це визнання заслуг усіх українських іспаністів. Пан Посол запевнив, що сприяння розвитку української іспаністики й надалі залишиться незмінним.
Ректор Шевченкового університету Володимир Бугров подякував панові Послу за тверду позицію Іспанії щодо російської агресії. «Ми вдячні Вам та іспанському народові за незмінну підтримку України в цей складний час, за активну політичну, культурну співпрацю та допомогу у військовій сфері: навчання наших військових, лікування і реабілітацію поранених, допомогу технікою, – а також за прихисток, який Іспанія надала понад двомстам тисячам українських біженців, – наголосив Володимир Анатолійович.– Але мова і культура – це також справжня зброя у досягненні високих ідеалів та цінностей, які втілює український народ. Завдяки зусиллям українських іспаністів спростовується ганебна пропаганда ворога і мільйони людей в іспаномовному світі дізнаються правду про війну проти України».
Директор ННІФ Григорій Семенюк зазначив, що до сьогодні конгреси приймали різні міста України. «Нам надзвичайно приємно переймати естафету від двох львівських університетів – ЛНУ імені Івана Франка та Українського Католицького Університету, де у вересні минулого року українські іспаністи відновили традиційні зустрічі однодумців наживо після вимушеної перерви, – сказав директор ННІФ. – Іспанська мова посідає в ННІФ гідне місце, адже тільки на двох профільних кафедрах – кафедрі романської філології та кафедрі перекладу романських мов імені Миколи Зерова – її вивчають близько двохсот студентів. Цінуймо сьогодні нагоду живого спілкування! Бажаю учасникам винести максимум користі з роботи на Конгресі! Слава Україні!».
Ольга Анабель Сотело Рамірес у своєму вітальному слові акцентувала на ролі Українського Інституту як платформи для розвитку культурної дипломатії, що особливо важливо в часи великих геополітичних викликів. Робота Українського Інституту з налагодження та зміцнення партнерських зв’язків нашої країни як активної учасниці глобальних процесів в культурній, освітній, науковій сферах і в розбудові громадянського суспільства відкриває нові можливості для посилення зв’язків України з усім іспаномовним світом.
Під час пленарного засідання професор Гайдельберзького університету Оскар Лоуреда представив результати роботи міжнародної групи європейських дослідників з демолінгвістики, членами якої є й науковці ННІФ. А голова НУО «Paz en Construcción» Альберто Уго Рохас Луке розказав про висвітлення життя в Україні під час війни і навчання правам людини в інтересах миру у школах Канарських островів.
Робота секцій з літературознавства, історії, методики викладання іспанської мови, мовознавства та перекладу об’єднала освітян – викладачів закладів вищої освіти, шкільних учителів, методистів, – перекладачів, широке коло дослідників різних сфер гуманітаристики України та зарубіжжя: Польщі, Німеччини, Іспанії, Сполучених Штатів. Її доповнила культурна програма: виступ та майстерклас танцівниць фламенко з українсько-іспанського центру «Школа фламенко» та показ анімаційної стрічки «Tadeo Jones 3», люб’язно наданої Посольством Іспанії в Україні.